• DOLAR 33.041
  • EURO 36.025
  • ALTIN 2561.533
  • ...
Kahramanmaraş'ta depremden öncesi ve depremden sonrası
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Türkiye, Kahramanmaraş'taki iki büyük depremde yitirdiği canlarına ağlıyor. Ölü ve yaralı sayısı her geçen saat artıyor. Yapılan son açıklamaya göre depremde 18 bin 342 kişi yaşamını yitirdi, 74 bin 242 kişi ise yaralandı. Bölgede arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Dünya medyası da Türkiye’deki büyük afeti yakından izliyor. Gelişmeleri takip eden medya kuruluşlarından biri de ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times oldu. Gazete, özel görüntüleme teknolojileriyle bölgedeki muhabirlerinin çektiği fotoğrafları birleştirdi ve kentteki büyük yıkımı gözler önüne serdi.

Gazete, “Deprem Türkiye’deki bir şehrin kalbinde nereleri yok etti” başlığıyla yayınladığı analizinde “Kahramanmaraş’taki felaketten gelen ilk fotoğraflar yıkımı gözler önüne seriyor” ifadelerine yer verdi.

Gazetenin Kahramanmaraş’ta görevli muhabirinin çektiği fotoğraf ile daha önce çekilmiş bir fotoğraf yan yana getirildiğinde Clarion Oteli’nin yakınındaki binaların neredeyse tamamının yerle bir olduğu görülüyor.

Bir diğer fotoğraf ise Kültür Park ve çevresinden… Eski ve yeni fotoğraf yan yana getirildiğinde pembe renkli olan apartman ve Kültür Park görülürken, etraftaki binaların neredeyse tamamı yıkılmış durumda.

Bu fotoğrafta ise şehir merkezindeki büyük yıkım gözler önüne serilmiş durumda. Merkezdeki pek çok yapının deprem sonrasında enkaza dönüştüğü görülüyor.

Reuters’ın Maxar’dan elde ettiği uydu görüntülerinde depremin yıkıcı etkisi görülürken, Maxar’dan yetkililer görüntülerde fay hattının da ortaya çıktığını aktardı.

Kırıkhan’da daha önce Eylül 2021’de çekilen bir tahıl silolarının depremden sonra yıkıldığı ve tahılların etrafa dağıldığı görülüyor.

Dünya Haber

Bu haberler de ilginizi çekebilir