• DOLAR 32.812
  • EURO 35.745
  • ALTIN 2530.332
  • ...
HÜDA PAR Gümüşhane İl Başkanı Kabayel'den istifa eden İlahiyat Fakültesi Dekanı Kuzudişli'ye ziyaret
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde, İslam Tarihi Anabilim Dalı için 6. Derece Araştırma Görevlisi kadro alımı ilanında yer alan "Özel Şartlar" sütunundaki bir madde tepkiye yol açtı.

Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin "Araştırma Görevlisi" kadro alımı için verdiği ilanda yer alan "Özel Şartlar" sütununda "Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ve İlahiyat Fakültesi lisans mezunu olup Eski Türk Edebiyatı alanında tezli yüksek lisans yapıyor olmak." şartına sessiz kalmayan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kuzudişli, duruma tepki göstererek istifa etmişti.

Prof. Dr. Kuzudişli, kişiye özel açıldığı anlaşılan ilana itiraz sesleri yükselten görevlilere yönelik baskı uygulandığını belirterek kişiye özel ilan açılmasını eleştirdi.

Kuzudişli, hakkının gasp edildiğini savunduğu öğrencilere karşı yapılanın haksızlık olduğunu, buna karşı çıktığı için de baskılara maruz kaldığını ve söz konusu uygulamaya tahammül edemediği için istifa ettiğini söyledi.

Prof. Dr. Kuzudişli'nin duruma sessiz kalmayarak ortaya koyduğu tavır, birçok kesimin takdirini toplarken kendisine yapılan destek ziyaretleri de devam ediyor.

Kuzudişli'ye bir destek de HÜDA PAR Gümüşhane İl Başkanı Mehmet Kabayel'den geldi.

"Nepotizm üniversitelerin kanayan yarası haline geldi"

HÜDA PAR Gümüşhane İl Başkanı Kabayel beraberindeki partili heyetle birlikte Prof. Dr. Ali Kuzudişli'yi ziyaret ederek, etik duruşundan dolayı kendisini tebrik etti.

Ziyaret sonrası konuşan Kabayel, "Nepotizm (adam kayırma), üniversitelerin kanayan yarası haline gelmiş durumda. Hakkaniyetten uzak alımların en yaygın olduğu kuruluşlardan biri de üniversiteler. Bu kez yapılacak alıma karşı dik duruş sergileyen Prof. Dr. Ali Kuzudişli, Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde edebiyat bölümü mezunu kriterine göre araştırma görevlisi alımına karşı çıkarak alan kriterine uymayan ilana haklı bir tepki göstererek itirazda bulunmuştur. Kişiye özel olduğu açık bir şekilde görülen ilan kriterine karşı sessiz durmayarak hakkın yanında yer alan Ali Kuzudişli'yi şahsım ve partim HÜDA PAR adına canı gönülden tebrik ederim." şeklinde konuştu.

"Hakkın hatırı âlidir; hiçbir hatıra feda edilmez"

Kabayel sözlerinin devamında, "Her daim hakkın yanında duran akademisyenlerimizin yanında durmaya devam edeceğimizi buradan ilan ederiz. Üstad Bediüzzaman'ın dediği gibi 'Hakkın hatırını kırmayacağım, hakikati söyleyeceğim. Zira Hakkın hatırı âlidir; hiçbir hatıra feda edilmez. Kimin hatırı kırılırsa kırılsın, yalnız hak sağ olsun. Hakkın yanındayız kimin hatırı kırılırsa kırılsın Hak baki kalsın.' diyoruz." İfadelerine yer verdi. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir