• DOLAR 33.195
  • EURO 36.023
  • ALTIN 2550.996
  • ...
Araç muayene ücretlerindeki artışa vatandaşlardan sert tepki
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Araç muayene adı altında hiçbir bakım yapılmadan ve sadece yaklaşık 10 dakikalık muayene karşılığında TÜVTÜRK tarafından alınan bin 130 liralık ücretin bir soygun olduğunu belirten araç sahipleri, duruma sert tepki gösterdi.

Yeni yılla birlikte araç muayene ücretlerinin fahiş oranda arttığına dikkat çeken sürücüler, "10 dakikalık bir işlem için alınan ücretin bir soygun olduğunu" ifade etti.

Kerem Cengiz

"Bir cıvata bile sıkmadılar"

Verdikleri para karşılığında aynı hizmeti alamadıklarını dile getiren araç sürücüsü Kerem Cengiz, "Aracımın muayenesini yapmaya geldim. Geçen sene 500 liraya yaptığım muayene ücreti bu sene bin 300 liranın üstünde çıktı. Bu resmen bir soygundur. Başka da izahı yoktur. Muayene süresi yaklaşık 10 dakika ve bir cıvata bile sıkmadılar. Bu kadar parayı ne için alıyorlar. Zaten işlerimiz yok, bizler de günahız. Millet ne yapacağını şaşarmış durumda." diye konuştu.

Refik Vural

"10 dakikalık muayene için bu fiyat çok fazla"

Araç muayene istasyonlarından alınan fahiş miktara tepki gösteren Refik Vural, "Daha önce buraya hiç gelmemiştim. Aracımı yeni aldım ve muayene ücreti çok pahalıydı. Aracım için bin 425 lira ödedim ve şu anki şartlarda bu fiyat çok yüksektir. Gelir düzeyimize göre bizi çok zorluyor. 10 dakikalık bir muayeneye bu fiyat çoktur." dedi.

Sabahattin Tekin

"Zam belimizi büktü"

Geçen yıl 507 lira olan araç muayene ücretinin bu yıl bin 130 liraya yükseldiğini aktaran Sabahattin Tekin ise şunları söyledi:

"Yüzde 122'lik zamla insanların beli büküldü. Zaten araçlarımızı masraflarından dolayı doğru dürüst kullanamıyoruz. Şu anda bir araca bir ailenin ihtiyacı kadar masraf gidiyor. Bunun haricinde muayene yerinde hizmet sorunu da var. Randevumuz olmasına rağmen burada 3 buçuk saattir bekliyoruz. Bu süre zarfında olmayan ilgi alakadan dolayı da şikâyetçiyiz."

İrfan Yıldız

"Burası sanayi sitesi değil, sadece gelen aracı kontrol ediyorlar"

Bir diğer sürücü İrfan Yıldız, "Aracımın muayene ücreti 502 liradan bin 134 liraya çıktı. Muayene ücretine yüzde 100'ün üstünde bir zam gelmiş. Burası sanayi sitesi değil, sadece gelen aracı kontrol ediyorlar. Sabah 09.00'dan beri buradayım ve 1 saat 45 dakikadır işlemim yeni bitti. İçerde kalış sürem toplamda 10 dakikadır. Burada büyük bir hizmet açığı var. İlimiz çok geliştiği için bu şartlarda istasyon yetersiz kalıyor. Buranın ya büyütülmesi, ya da personel sayısının artırılması lazım. Hükümet yaşanan fiyat artışı ve eksiklikler karşısında elini taşın altına koyması gerekir." ifadelerini kullandı.

Abdullah Aslan

"Maaşlara yüzde 30, muayene ücretine neden yüzde 122 zam yapıldı?"

Araç muayene ücretlerinin artırılmasına tepki gösteren Abdullah Aslan, "Aracımı muayeneye getirdim. Randevumu aralık ayının 24'ünde aldım. O zamanki fiyat 507 liraydı ama şu anda egzoz pulu hariç benden bin 137 lira para istendi. Yani yüzde 124'lük bir artış oranında zam gerçekleşti. Yaşanan bu zamdan dolayı benim gibi milyonlarca vatandaş rahatsız. Devlet maaşlara yüzde 30 zam yaparken, burada sigorta ücretleri dâhil olmak üzere neden yüzde 122 zam yapıldı? Vatandaşlar olarak bu durum karşısında çok rahatsızız." dedi.

Nurullah Sevim

"Maaşlara yaptıkları zam oranlarına göre artış yapsalardı"

Muayene ücretlerinin yüksek olduğunu ifade eden araç sahibi Nurullah Sevim de şunları kaydetti:

"Yüzde 100'ün üzerinde zam yapıldı. Yılbaşından önce randevu alamadık. Aracımın muayene ücreti yılbaşından önce 507 lirayken yılbaşından sonra bin 137 lira ödedim. Zamlarda da TEFE-TÜFE oranına göre gitselerdi. Ya da maaşlara yaptıkları zam oranlarına göre yapsalardı. Burada araçlara en fazla 20 dakika bakıyorlar. Sadece burası değil, araç sigortaları, MTV ve egzoz pulu bile aşırı artmış durumda."(İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir