• DOLAR 32.361
  • EURO 34.46
  • ALTIN 2438.652
  • ...
Malezya'da bir ilk: Mahathir Muhammed 53 yıl sonra seçim kaybetti
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Güneydoğu Asya ülkesi Malezya'da ülke siyaseti ve merkezi hükümetin kaderini belirleyecek 15. genel seçimin sonuçları belli olmaya başladı. Yağışa rağmen büyük katılımın olduğu seçimde tecrübeli siyasetçi Mahathir Muhammed'in yarıştığı Kedah eyaletinde seçimi kaybetmesiyle 53 yıl sonra bir ilk yaşandı. 

33 milyon nüfusu bulunan Malezya'da 21 milyondan fazla seçmenin muson yağmurlarına rağmen yüksek katılım sağladığı genel seçim yarışı, muhalefetteki Enver İbrahim liderliğindeki Umut İttifakı (PH) ve Muhyiddin Yasin liderliğindeki Ulusal İttifak (PN) arasında başa baş bir çekişmeye sahne oluyor.

PH KOALİSYONU 69 SANDALYE KAZANMAYI BAŞARDI

Parlamentodaki 222 sandalye için yarışan siyasi parti ve koalisyonların aldığı oylar şekillenmeye başlarken, özellikle PN'in sürpriz çıkışı ve iktidardaki Birleşik Malay Ulusal Örgütü (UMNO) liderliğindeki BN koalisyonunun beklentileri karşılamayan oy oranı seçim yarışının öne çıkan gelişmeleri arasında yer alıyor. Resmi olmayan sonuçlara göre, şu ana kadar PH koalisyonu mecliste 69 sandalye kazanmayı başarırken, hemen arkasındaki PN koalisyonu 65 sandalye sandalyeye ulaştı.

HİÇBİR PARTİ TEK BAŞINA MECLİSTE SALT ÇOĞUNLUĞA ULAŞAMIYOR

Ahmed Zahid Hamidi liderliğindeki BN koalisyonu ise büyük bir hezimete uğrayarak şimdiye kadar sadece 29 sandalye kazanmayı başarabildi. Malezya'daki genel seçimin şu ana kadarki sonuçlarına göre, hiçbir parti tek başına mecliste salt çoğunluğa ulaşamıyor. Seçimlerde büyük bir ivme yakalayan Sarawak eyalet koalisyonlarından GPS ise, ilk sonuçlara göre meclise 22 milletvekili göndermeyi başardı.

İLK MAĞLUBİYETİ

Öte yandan Malezya eski başbakanı Mahathir Muhammed, Langkawi'deki koltuğunu kaybetti. Meclisteki sandalyesini PN'in adayına karşı korumayı başaramayan 97 yaşındaki tecrübeli siyasetçi, 1969'da kaybettiği seçimden bu yana ilk kez mağlubiyetle tanıştı. Malezya'da iki kez başbakanlık koltuğuna oturan Muhammed, yarıştığı Kedah eyaletindeki Langkawi bölgesinde seçimi kaybederek 53 yıl sonra ilk seçim yenilgisini yaşadı.

Bu haberler de ilginizi çekebilir