• DOLAR 33.041
  • EURO 36.025
  • ALTIN 2561.533
  • ...
HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Göçer: Karkamış'taki altyapı çalışmaları bir an önce tamamlanmalı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Suriye sınırındaki Karkamış ilçesinde yapımına başlanılan ancak bitirilmeyen ve aylardır da bozuk bir şekilde bırakılan yollar halkı mağdur ediyor. Kışın çamur, yazın ise toz içerisinde kaldıklarını belirten ilçe halkı, yolların bir an önce onarılmasını bekliyor.

İlçede yapılan altyapı çalışmalarından sonra onarılmayan yolların çile ve eziyete dönüştüğünü belirten ilçe halkı, yaşanan duruma tepki gösteriyor.

Bozulan yolların aylarca yapılmamasından dolayı toz ve çamur içinde kaldıklarını belirten ilçe halkı, uzun süren çalışmaların bir an önce bitirilip yollarının yapılmasını istiyor.

Gaziantep'e ve Karkamış'a yakışmayan görüntülerin oluştuğunu belirten ilçe halkı, Gaziantep'in ve Karkamış'ın daha iyi hizmetleri hak ettiğini söyleyerek yetkililere seslendi.

"Kışın çamurdan yazında toz dumandan geçilmiyor"

Altyapı çalışmalarının çok ağır yürütüldüğünü belirten ilçe halkı, aylardır bitmek bilmeyen altyapı çalışmalarının çile ve eziyete dönüştüğünü ifade ederek, mağdur olduklarını söylediler.

İlçe sakinleri, en büyük sorunlarından biri olan altyapıya el atılmasının önemli bir gelişme olduğunu ancak uzayan altyapı çalışmasının bazı mağduriyetleri de beraberinde getirdiğini belirttiler.

Bir yerin bitirilmeden diğer bir yerden çalışmalara başlandığını, ilçelerinin şantiye alanına çevrildiğini ve aylardır toz içinde kaldıklarını söyleyen ilçe halkı, yağışların başlaması halinde ise çamur içinde kalacaklarını ifade ediyorlar.

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer esnafı dinledi

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer de ilçe gezileri kapsamında Karkamış'a giderek ilçe halkı ve esnafının sorun, sıkıntı ve taleplerini dinledi.

Kent merkezindeki ziyaretlerinin yanı sıra ilçelere yönelik ziyaretlerini de sürdüren Göçer, Suriye'nin Cerablus kentine komşu olan Karkamış ilçesinde esnaf ziyareti yaptı.

HÜDA PAR Karkamış Temsilcisi Ali Kemal Kılıçparlar ve beraberindeki kalabalık heyetle birlikte esnafı ve halkı ziyaret eden Göçer, ilçe halkının yanı sıra esnafın da sorun ve taleplerini dinledi.

Ziyaretinde HÜDA PAR'ın misyonu ve çözüm önerilerini anlatan Göçer, esnaf ve vatandaşlarla sohbet ederek esnafın sorun ve sıkıntılarını not aldırdı.

İlçede aylardır yürütülen ancak bir türlü bitirilemeyen altyapı çalışmalarının halkı ciddi anlamda zor durumda bıraktığını ve mağdur ettiğini belirten Göçer, uzun süren alt yapı çalışmalarının Gaziantep'e yakışmadığını ifade etti.

"Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin incisi olan Gaziantep'in sokaklarının bu halde olması bizi derinden üzüyor" diyen Göçer, altyapı çalışmalarının uzun sürmesinden dolayı kış aylarında çamur yaz aylarında ise tozdan dolayı vatandaşın perişan olduğunu belirtti.

HÜDA PAR olarak şehir merkezinde olduğu gibi ilçelerde de ziyaretlerini sürdürdüklerini ifade eden Göçer, "Şehir merkezinde farklı meslek gruplarında yer alan esnafı ziyaret ediyoruz. Esnafın sorun ve sıkıntılarını birebir dinledik. Bununla beraber ilçelerdeki esnafımızı da ziyaret ederek sorun, sıkıntı ve taleplerini dinliyoruz. Esnafımızın sorunlarını ve sıkıntılarını yerinde görmek için ilçelere de gidiyoruz. Geçtiğimiz hafta Nizip esnafını bugün de Karkamış esnafını ziyaret ettik." dedi.

"Yolun bir an önce yapılması lazım"

Karkamış esnafı ve halkının ciddi sıkıntıları olduğuna dikkat çeken Göçer, "Sıkıntıların başında özellikle altyapı çalışmaları ve bozuk yollar geliyor. Yollar toz toprak içinde ve çukurlardan dolayı araçlar zarar görüyor. Bu yolun bir an önce yapılması lazım. Önümüz kış… kışın yollar çamur oluyor. İlçe halkı ve esnafı, 'çocuklarımız okul gidiş-gelişlerinde ciddi manada sıkıntı yaşıyor' diyor. Bu anlamda bu yolun bir an önce yapılması lazım." dedi.

"Konut sayısının artırılması lazım"

Karkamış'ta yeterli konut olmadığı için ve ilçedeki şartların elverişli olmamasından dolayı ilçede görev yapan memurların Nizip veya Gaziantep'e günübirlik gidip geldiğini belirten Göçer, "Bu durumda ekonomik anlamda bir hareketliliğe neden olmuyor. Esnafımız ekonomik anlamda sıkıntı çektiklerini söylüyorlar. Esnaf kısacası 'biz sabah gelip akşam tekrar evimize boş gitmek zorunda kalıyoruz' diyor. 3 tane çocuğu olan bir gencimizle karşılaştık, çocuklarını okula gönderme konusunda sorun ve sıkıntı yaşadığını, ilçede çalışacağı iş olmadığını söyledi. Tarlada ve bahçede çalıştığını söyledi. Tarla ve bahçe işleri belli bir dönemde olduğu için diğer dönemlerde işsiz kaldığını belirtti. Onun için Karkamış'taki sorun ve sıkıntıların giderilebilmesi için öncelikle konut sayısının artırılması lazım. İlçede görev yapan memurların ilçede kalması için çözüm arayışına gidilmesi lazım. Memurlarımızın ilçede kalması sağlandığında ilçede ekonomik anlamda bir canlılık söz konusu olacaktır." ifadelerini kullandı.

"Karkamış'a yatırım yapılmadığından dolayı da işsizlik had safhada"

Karkamış'a yapılan yatırımların yetersiz olduğunu ifade eden Göçer, "Karkamış ilçemiz sınır hattında olmasından dolayı biraz daha ilçeye yatırım çok az geliyor. İlçeye yatırım yapılmadığından dolayı da işsizlik had safhada. Özellikle gençler ilçede durmuyor. Yaşlılar da günü kahvede veya evde geçiriyor. İlçede konut yapımına biraz daha ağırlık verilse, memurlar ilçede kalsa ekonomik anlamda bir iyileşme söz konusu olur. Bununla beraber ilçeye farklı farklı işletmelerin açılması lazım. İşsizliğin önlenmesi lazım. Karkamış fıstığın merkezi, Karkamış'ta fıstık işletmeleri açılabilir. Zeytinyağı fabrikalarının sayısı artırılabilir. Bu konuda vatandaşlarımız teşvik edilebilir. Belediyeler de bu manada öncülük edip vatandaşımızın yatırım yapmasını teşvik etmelidir." şeklinde konuştu.

"Siftahsız dükkân açıp kapatıyoruz"

Ekonomik sıkıntıdan en çok etkilenen kesimin esnaf olduğuna dikkat çeken esnaf, "Artık kepenk bile açamıyoruz, siftahsız dükkân açıp kapatıyoruz. Elektrik, su ve kira faturalarımızı bile ödeyemiyoruz. Bizi ne arayan ne de soran var. Sattığımız ürünün yenisini yerine koyamıyoruz. Bu durum nereye kadar sürecek? Akaryakıtın yükselmesiyle birlikte her şeyin fiyatı arttı. Çok kötü durumdayız, zararına satış yaparak ayakta durmaya çalışıyoruz." şeklinde yakındılar.

"Çalışmaların uzaması artık bizi rahatsız ediyor"

İlçede yürütülen kanalizasyon, doğal gaz ve benzeri altyapı çalışmalarının farklı noktalarda devam ettiğini belirten ilçe halkı, "Yürütülen çalışmalar nedeniyle günlük hayatta mağduriyetler yaşanıyor. Altyapının yapılmasından memnunuz. Fakat çalışmalar çok uzun sürdü. Çalışmaların bu kadar uzun sürmesi nedeniyle mağduriyet yaşıyoruz." diyerek yaşadıkları mağduriyeti dile getirdi. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir