• DOLAR 31.03
  • EURO 33.747
  • ALTIN 2025.085
  • ...
PKK'nin 29 yıl önce katlettiği 26 köylü mezarları başında anıldı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Midyat ilçesine bağlı Kayalıpınar (Mıkrê) Mahallesinde 1993 yılında PKK tarafından köy minibüsünün geçtiği yola döşenen mayının patlamasıyla hayatını kaybeden 8'i çocuk 26 kişi, kabirleri başında dualarla yâd edildi.

Müftülük din görevlilerince okunan Kuran’ı Kerim'in ardından, İlçe Müftüsü Ergün Bulunmaz tarafından dualar edildi.

Daha sonra törene katılanlar, katledilen köylülerin yakınlarına başsağlığı diledi.

İLKHA muhabirine konuşan katledilenlerin yakınlarından Murat Ağırman ve Hasan Ağırman, yakınlarını kaybetmenin acısının ilk günkü gibi taze olduğunu ifade ederek katliamı telin ettiler.

Katliamda yakınlarından ve ailesinden 10 kişiyi kaybeden Murat Ağırman, “İlk günkü gibi sıkıntımız büyük, acımızı unutamıyoruz. Sanki, bugün tekrar o günü yaşamış gibiyiz. 26 kişi şehit verdik. Babam, amcam, yengem ve 4 tane çocukları gitti. Çocukların ne suçu vardı.  Yengem hamileydi. Parçalandılar. Yola mayın döşediler. İhtiyaçlarını almaya giden insanlarımızı katlettiler. 8 kişi yetim kaldık.  Ne zorluklarla bugüne geldik. Çok sıkıntı çektik. Halen de sıkıntımız devam ediyor. 29 yıldır acımız aynı. Bunu bize yapanlara hakkımızı helal etmiyoruz. Bunlar Kürtleri öldürerek Kürt hakkını savunduklarını iddia ediyorlar. Öyle bir şey yok. Hakkımızı helal etmiyoruz. Allah belalarını versin.” diye konuştu.

Üç küçük kardeşini kaybettiğini belirten Hasan Ağırman ise, “Bunlar bizi katletti. Bizleri mahvettiler. 3 küçük kardeşimi kaybettim. Biri 1.5, biri 1, biri ise daha doğmamıştı. Doğumuna 6 ay kalmıştı.  Allah hakkımıza bırakmasın.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

 Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir