• DOLAR 31.196
  • EURO 33.848
  • ALTIN 2038.718
  • ...
TOKİ aracılığıyla ev sahibi olmak caiz midir? Molla Enver KILIÇARSLAN yanıtladı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Âlimler ve Medreseler Birliği (İTTİHADUL ULEMA) Başkanı Molla Enver Kılıçarslan, TOKİ Sosyal Konut Projesi'ne dair yazılı açıklamada bulundu.

"Kanaatimce TOKİ'ye bağlı konut satışlarında tam anlamıyla bir belirsizlik yoktur." diyen Molla Kılıçarslan "İhtiyaç sahiplerinin bu haliyle TOKİ'ye başvurmalarının uygun olabileceği kanaatindeyim." dedi.

Kılıçarslan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Düşük gelirlileri esas alarak uygulanan sosyal konut projesinde sorunlu olarak görülebilecek en dikkat çeken husus, ilgili kurumun ev karşılığında alacağı ücretin belirsiz olmasıdır. Konuyla ilgilenen ilmi kurum ve şahsiyetlerin endişe duyduğu en önemli mesele budur ki cumhura göre böyle bir satış akdi geçersizdir.

Kanaatimce TOKİ'ye bağlı konut satışlarında tam anlamıyla bir belirsizlik yoktur. Zira TOKİ, müşterilerine 240 ay gibi uzun bir vade imkânı sunarak bu işin içinden daha az zararla çıkmanın hesabını yapmaktadır. Bunun için enflasyon oranını esas alarak yaptığı masrafların değerini muhafaza etmeyi hedeflemektedir. Özellikle ödemenin yapıldığı para biriminin TL, konut inşası için yapılan masrafların ise farklı dövizlerden olması, "sabit ödeme" durumunda ilgili kurum için ciddi mali kayıp sayılacaktır. Kaldı ki yetkililer, tarafları ihtilafa sürükleyecek belirsizliği, 6 ayda bir yapılacak zam ile nispeten ortadan kaldırıp bunu bir taahhüt ile garanti altına almaktadır. Bu uygulamanın haramlılığı hususunda görüş birliğinin olmamasını ve arada para fonunu sağlayacak üçüncü bir tarafın bulunmamasını göz önünde bulundurarak ihtiyaç sahiplerinin bu haliyle TOKİ'ye başvurmalarının uygun olabileceği kanaatindeyim."

 

Bu haberler de ilginizi çekebilir