• DOLAR 28.922
  • EURO 31.485
  • ALTIN 1923.55
  • ...
Çiftçilere hibe desteğiyle kırmızı mercimek tohumu dağıtılacak
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Proje ile Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından tarımsal havza çerçevesinde bulunan ilçelerden Merkez, Kurtalan, Eruh ve Baykan'a belirlenen şartları taşıyan üreticilere yaklaşık 15 bin alan için 200 ton sertifikalı kırmızı mercimek tohumu dağıtımı yapılması hedefleniyor.

“Sertifikalı Kırmızı Mercimek Tohumu” dağıtımının, Siirt merkez ilçede vali yardımcısının, ilçelerde kaymakamların başkanlığında oluşturulan komisyonların değerlendirilmesi ile yapılacağı ve projedeki tohum bedelinin yüzde75'inin hibe, yüzde 25’inin çiftçi katkısı şeklinde verileceği belirtildi.

Başvuru şartları:

En az 10 dekar arazi şartı bulunmaktadır. Kira sözleşmesi, tapu belgesi veya 2023 ÇKS belgesinden biri sunulacaktır. 2021 yılında gerçekleştirilen mercimek dağıtımı projesinden faydalanmayan üreticilere öncelik verilecek, 2021 yılında uygulanan mercimek dağıtım projesinden faydalanmış olanların toplam 50 dekarlık alandan daha az alanı var ise 2022 yılında da başvuruda bulunabilecek.  Başvuran çiftçilerin Son 5 yılda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hibe desteği kapsamında desteklerden men cezası almamaları gerekmektedir. ÇKS kayıtlarında beyan edilen ada parselde üst üste iki yıldan fazla mercimek üretimi yapmamış olmaları gerekmektedir. Her çiftçiye maksimum 25 dekar tekabül eden alan için 350 kg tohum dağıtımı yapılacaktır. Bu şart başvuru sayısına göre değişiklik gösterebilecektir.

Üretici veya arazi seçiminde öncelikler:

Bakanlıkça uygulanan tarımsal desteklemelerden yararlanamayan üreticiler ile çeşitli nedenlerle ÇKS’ye kayıt yaptıramayan üreticiler,

Düşük gelirli, küçük ölçekli, girdi maliyetleri nedeniyle üretim yapamayan üreticiler,

Kendine ait ya da kiraladığı atıl, boş arazi üzerinde üretimde bulunacak yeni üreticiler,

Arazisini ÇKS’de nadas arazisi olarak beyan etmiş, nadasa bırakmak yerine münavebe bitkisi ekmek suretiyle üretime katılacak üreticiler,

Sermayesi olmayan üretime devam etmekte zorluk çeken, üretimden çekildiği, muhtarlıklarca tespit edilen üreticiler,

Kadın veya genç çiftçiler ile organik tarım ve iyi tarım uygulamaları yapan üreticiler,

Projenin uygulandığı köy/mahalle, ilçe ya da ilde ikamet eden üreticiler,

Daha önce projeden yararlanmamış olan üreticiler, Boş bırakılan, atıl durumda bulunan ve nadasa bırakılan arazilere öncelik verilecektir.

Sertifikalı kırmızı mercimek tohumu müracaatları 06-30 Eylül tarihlerinde yapılacak. (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir