• DOLAR 28.982
  • EURO 31.235
  • ALTIN 1861.559
  • ...

Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi (CREA) analizine göre, Rusya'nın Avrupa Birliğine (AB) fosil yakıt ihracatı savaşın başına göre yüzde 35, toplamda yüzde 18 düştü.

AB'nin Rusya'ya uygulayacağı petrol ambargosunun vurucu etkileri henüz gerçekleşmemesine rağmen, AB'nin Rusya'dan petrol ithalatı da bu dönemde yüzde 17 geriledi. Ambargonun uygulanmasıyla AB'nin Rusya'dan petrol ithalatının yüzde 90 azalması bekleniyor.

Rusya'nın bu dönemde en büyük ihracat artışları Hindistan, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Türkiye'ye oldu.

​​​​​​​Rusya'nın fosil yakıt ihracatından elde ettiği gelir, savaşın Kremlin'e mal olduğu tahmin edilen 100 milyar avroyu aşarak 6 ayda 158 milyar avro olarak hesaplandı. Fosil yakıt ihracat gelirleri, Rusya'nın federal bütçesine tahmini 43 milyar avro katkı sağladı.

- En büyük gelir ham petrolden

Fosil yakıtlar içinde en yüksek gelir yaklaşık 76 milyar avroyla ham petrol ihracatından sağlanırken, Rusya'nın doğal gaz ihracatı 35 milyar avro, petrol ürünleri ihracatı 26 milyar avro, kömür ihracatı 13 milyar avro ve sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatı 9 milyar avro oldu. Ülkenin ihracatında düşüş olmasına rağmen, artan petrol, gaz ve kömür fiyatları Rusya'nın ihracat gelirlerinin yüksek kalmasını sağladı.

Rusya'nın en büyük fosil yakıt ithalatçıları arasında ilk sırayı 85 milyar avroyla AB aldı.

AB ülkeleri içinde Rusya'dan en fazla ithalatı 19 milyar avroyla Almanya, 11,1 milyar avroyla Hollanda, 8,6 milyar avroyla İtalya, 7,4 milyar avroyla Polonya, 5,5 milyar avroyla Fransa ve 5,2 milyar avroyla Bulgaristan yaptı. Belçika bu dönemde Rusya'dan 4,5 milyar avro ve İspanya 3,3 milyar avroluk fosil yakıt ithalatı yaptı.

AB dışında ülke bazında Çin'in Rusya'dan ithalatı 35 milyar avro, Türkiye'nin 10,7 milyar avro, Hindistan'ın 6,6 milyar avro ve Japonya'nın 2,5 milyar avro oldu.