• DOLAR 32.361
  • EURO 34.46
  • ALTIN 2438.652
  • ...
Bakanlıktan İBB'den alınan yalılara ilişkin açıklama
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan Hatice Sultan ve Fehime Sultan Yalıları açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hatice Sultan ve Fehime Sultan Yalılarının komisyon kararıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesinden alınıp Hazine'ye devredilmesine ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan ‘Hatice Sultan ve Fehime Sultan Yalıları’ hakkında kamuoyunda yer alan "gerçek dışı ve yersiz, hukuksuz ithamlarla" ilgili olarak açıklama yapma zaruretinin duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi temsilcisinin de yer aldığı 5 Eylül 2022’deki komisyon toplantısında; Hatice Sultan ve Fehime Sultan Yalılarının, daha önce Hazine adına tescilli olduğu ve ilgisi nedeniyle Hazineye devredilmesi gerektiği ortaya konmuştur. Bu bakımdan; 2014 yılında, İstanbul Büyükşehir Belediyesine yapılan devir işleminin 6360 sayılı Kanunun Geçici 1. Maddesinin 5. Fıkrasına aykırılık teşkil ettiği hükmüne varılmıştır." denildi.

Açıklamanın devamında, "Kanunun 1. Maddesinde; ‘Taşınmazların vasfı ve üzerindeki kamu hizmetleri dikkate alınarak ilgisine göre ilgili idarelere devrinin amaçlandığı, okul, cami, karakol binası gibi yerlerin vasfı ve durumu nazara alınarak belediyeler adına tescilinin mümkün olmadığı’ hükmü bulunmakta; okulların belediyelere devredilemeyeceği hususu hüküm altına alınmaktadır. Bahse konu alanda yapılan tüm işlemler kanunların emrettiği şekilde uygulanmıştır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak her şart altında hukukun gereğini yapacak, milletimizin menfaatini korumaya tüm gücümüzle devam edeceğiz." ifadelerine yer verildi. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir