• DOLAR 32.361
  • EURO 34.46
  • ALTIN 2438.652
  • ...
Asırlardır süregelen lezzet: Hedik
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

4 çeşit bakliyat ile elde edilen hedik yemeğinden; bulgur pilavı, köfte bulguru, işkembe ile mumbar bulguru, yaprak sarma bulguru ve birçok çeşit elde edilip sofralarda tüketiliyor.

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yüzyıllardır devam eden hedik yapımı geleneği, Mardin’in Ortaköy mahallesinde hanelerin önemli erzakları arasında yer alıyor.

Hedik yemeğinin yapım aşamalarını anlatan ev hanımı Emine Atılmış, "Hedik yapımında ilk önce kazanlara suyu dolduruyoruz. Buğdayı kazana döktükten sonra kaynamasını bekliyoruz. Kaynama aşamasından sonra damlara çıkarıp kurutuyoruz. Buğday kuruma sonrası öğütlemek için değirmene götürüyoruz. Değirmende ayrıştırma sürecinden geçen hedikten; ince bulguru, iri bulguru, mercimeklik köfte bulguru, içli köfte bulguru elde ediyoruz. Bu 3-4 çeşit ürünler haricinde birçok malzemeler de elde edilmektedir." şeklinde sıraladı.

Elde edilen bulgur pilavına ek olarak katılan şehriye yemeğine de değinen Atılmış, "Ayrıştırma bittikten sonra bulgura ek bir lezzet ekleyerek şehriye çeşidini kesiyoruz, kuruttuktan sonra kızartıyoruz. En son aşama olarak yapılan şehriyeyi bulgura katıp sofralarda tüketiyoruz." ifadelerini aktardı. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir