• DOLAR 32.361
  • EURO 34.46
  • ALTIN 2438.652
  • ...
MESOB Başkanı Keskin: Marketler ve özel okullar kırtasiyecilik yapmamalı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

MESOB Başkanı Şevket Keskin, 2022-2023 eğitim yılı öncesinde kırtasiyeci esnafını ziyaret ederek, istişarelerde bulunup sorun ve taleplerini dinledi.

"Öğrencimiz ücretsiz ders kitabını gidip kitapçıdan, kırtasiyeciden alsın"

Hükümetin, okulların kitap dağıtımını bir iki şirkete verme işinden vaz geçmesi gerektiğini söyleyen Keskin, "Yeni bir uygulama ile öğrencimiz ücretsiz ders kitabını gidip kitapçıdan, kırtasiyeciden alsın. Böylece sadece bir-iki şirket kazanmaz, tüm sektör kazanmış olur. Zor durumdaki kırtasiyeci esnafımızda nefes alır, ayakta kalır." dedi.

"Marketler neredeyse benzin satmaya başlayacaklar"

Kontrolünü kaybeden marketlerin yakında akaryakıt satmaya da başlayabileceğini belirten Keskin, kırtasiye ve okul ürünlerinin marketlerde satışının yasaklanması gerektiğini kaydederek, "Marketlerin kırtasiye işinden artık elini çekmesi lazım. Kitapçı kitabını satsın, ayakkabıcı ayakkabısını satsın. Marketler neredeyse benzin satmaya başlayacaklar." ifadelerini kaydetti.

"Kırtasiyecilik kırtasiyeci esnafının işidir"

Malatya’nın gelişmesi için vatandaşların esnaflardan alışveriş yapmasını isteyen Keskin şöyle devam etti:

Esnafımız çocuğuna vermeyeceği ürünü bir başkasının çocuğu için satmaz. Marketlerin şirketleri çekip gidecek. Satılan ürün esnafa geri getirildiğinde değiştiriliyor, ancak marketten aldığı ürün için bir ay sonra gittiğinde ne ürünü bulabilir ne de kendisine ürünü satan tezgahtarı bulabilir. Kırtasiyecilik kırtasiyeci esnafının işidir. Bu iş, mevsimlik yapan marketlerin işi ve sektörü değildir.

"Özel okulların da artık kırtasiyecilik ve konfeksiyonculuk yapması engellenmeli"

Keskin, "Özel okullarda artık kırtasiyecilik, çantacılık ve konfeksiyonculuk yapıyor. Özel okullar piyasa şartlarının çok üzerinden çanta ve okul forması satıyor. 25 TL’ye olan formaya bir amblem takarak 50-100 TL’ye satıyor. Özel okulların da artık kırtasiyecilik ve konfeksiyonculuk yapması engellenmeli." dedi.

"Asgari ücret belki çalışan işçi için yetmiyordur, doğru, ama şu ekonomik sıkıntıda işveren esnaflar için büyük bir yük"

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in tüm esnafın sorunlarının çözümü için hükümet nezdinde sürekli girişimlerde bulunduğunu belirten Keskin, "Sıkıntılarımız var, sorunlarımız var.  Elektrik ve doğalgaz faturaları çok yüksek. BAĞ-KUR ve SSK primleri çok yüksek. Asgari ücret belki çalışan işçi için yetmiyordur, doğru, ama şu ekonomik sıkıntıda işveren esnaflar için büyük bir yük. Esnaflarımız için kira bedelleri çok yüksek. İşyeri kiralarının da yüzde 25’in üzerinde arttırılmaması lazım. Konutlar için nasıl bir standart getirilmişse, işyerleri içinde aynı standart getirilmeli." diye konuştu. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir