• DOLAR 32.242
  • EURO 34.881
  • ALTIN 2424.699
  • ...
Fransa: Rusya'dan gelecek doğal gazın tamamen kesilme olasılığı yüksek
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Rusya'dan gelecek doğal gazın tamamen kesilme olasılığını yüksek gördüklerini ve buna karşı ön planlama yaptıklarını açıkladı.

Le Maire yaptığı açıklamada, "Bence Rus gaz tedarikinin tamamen kesilmesi gerçekten muhtemel ve biz bu senaryoya hazırlıklı olmalıyız " dedi. 

Le Maire ilk etapta hane halkları ve iş yerlerinden enerji tüketimini azaltmalarının isteneceğini, yurt dışından gelecek olan sıvılaştırılmış doğal gazın (LNG) yeniden gaza dönüştürülmesi için yüzen tesis gibi yeni alt yapıların inşasına da hız verileceğini kaydetti.

Fransa, yüzde 17'lik bir oranla Rus doğal gazına bağımlı. Rus doğal gaz akışının tam kesilmesi durumunda ülkedeki nükleer reaktörlerin büyük kısmın bakım altında olduğundan, açığa çıkacak enerji açığının nükleer güç istasyonları tarafından karşılanmasının zor olduğu belirtiliyor.

"Enerji güvenliği" gerekçesiyle ülkenin en büyük elektrik dağıtım şirketi EDF'i kamulaştıracağını açıklayan Fransa, geçtiğimiz haftalarda da ülkede kömürle çalışan termik santrallerin gelecek kış yeniden devreye sokmayı planladığını açıklamıştı. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir