• DOLAR 31.036
  • EURO 33.768
  • ALTIN 2025.629
  • ...
Tatlıcılarda bayram mesaisi yoğunluğu başladı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Müslümanların iki dini bayramından biri olan Kurban Bayramı’na 2 gün kala yoğun bir şekilde çalışan tatlıcı esnafı, sipariş aldıkları tatlıları yetiştirmenin telaşını yaşıyor.

 

Pastane işletmecisi Ferdi Kümet, bayram dolayısıyla vatandaşların tatlıya yoğun bir talep oluşturduğunu söyledi.

Maliyetlerdeki artışın işlerini az da olsa etkilediğini ifade eden Kümet, “Eskiye göre işlerimiz iyi değil. Maliyetlerin yükselmesi tatlı fiyatlarının da yükselmesine neden oldu. Pastanecilerin bütün işi şeker, un, yağ ve fıstıkladır. İç fıstığın kilosu şu an 425 lira olmuş. Bir kilo fıstığın fiyatı 425 lirayken nasıl fıstıklı baklava yapıp satacağım? Millet nasıl gelip alacak? Eskiden bayramlarda 2 tepsi baklava alan şu anda bir tepsiye, 1 tepsi alan ise 2 kiloya düştü. Şükürler olsun yine bayram geldi siparişlerimiz var. Yalnız eski günlerimizi arar olduk.” dedi.

Daha önceleri bayrama 10 gün kala tatlı siparişi aldıklarını belirten baklava ve tatlı ustası Süleyman Beycür ise şunları söyledi:

“1988 yılından beri bu işi yapıyorum. Mesleğim baklavacılıktır. İşlerin düşmesinden dolayı biraz sıkıntılıyız. Eskiden bayrama 10 gün kala bayram heyecanı başlıyorduk. Şu anda o heyecan yok. Daha önceki bayramlarda bin 600 tepsiye yakın baklava yapardık, şu anda ise bu sayı bayağı düşmüş durumda.”(İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir