• DOLAR 32.218
  • EURO 35.041
  • ALTIN 2453.494
  • ...
Uzmanlardan LGS tercihleri için önemli tavsiyeler
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

1 milyon 236 bin 313 öğrencinin katıldığı sınav sonrasında yapılacak olan tercihler öğrencilerin geleceğine yön verecek. 30 Haziran'da sonuçları açıklanan LGS için tercihler 4-20 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

Yapılacak olan LGS tercihleri ile ilgili öğrenci ve velilere uyarılarda bulunan Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ramazan Tekdemir LGS tercihlerinin mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılması gerekliğini hatırlattı.

“LGS tercihlerinin mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılması gerekiyor”

Tekdemir, "Liselere Geçiş Sınavı (LGS) tercih sınavı başladı. Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından e okul üzerinden yapılabileceği gibi herhangi bir ortaokul veya İmam Hatip Ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Buradaki önemli husus, LGS tercihlerinin mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılması gerekiyor. Sınava giren ve merkezi sınav puanına sahip öğrencilerin tamamı yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. ‘Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar’ ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere ‘Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar’ tercih ekranı açılmayacaktır. Bu hususa dikkat edilmesi gerekiyor." dedi.

“Tercihlerde aynı okul türünden en fazla 3 okul seçilebilecektir”

Öğrencilerin 3 kategoride tercih yapabileceğini belirten Tekdemir, "Öğrenciler; ‘Merkezî Sınav Puanı ile Öğrenci Alan Okullar’, ‘Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar’ ve ‘Pansiyonlu Okullar’ olmak üzere 3 kategoride tercih yapabileceklerdir. Merkezî sınava girmeyen öğrenciler ise ‘Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar’ ve ‘Pansiyonlu Okullar’ olmak üzere 2 grupta tercih yapabileceklerdir. Öğrenciler, ilk olarak ‘Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar’ ekranından tercih yapacaklardır. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en az 5 okul tercihinde bulunabileceklerdir. Tercihlerde aynı okul türünden Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi türünden en fazla 3 okul seçilebilecektir." ifadelerini kullandı.

"Tercih süresi 20 Temmuz saat 17:00'a kadar bitiyor"

Öğrencilerin toplam 20 tercih yapabileceğini söyleyen Tekdemir, "Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri hâlinde merkezî sınavla öğrenci alan okullar içinde açılacak ‘Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar’ ekranından en fazla 10 okul; ‘Pansiyonlu Okullar’ tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 20 okul tercihinde bulunabilecektir. Tercih süresi 20 Temmuz saat 17:00'a kadar sürecektir. Bu hususa da çok dikkat edilmelidir. " dedi.

İmam Hatip Liseleri hakkında önemli açıklamalarda bulunan Tekdemir son olarak şöyle konuştu:

"LGS sürecini takip ettiğimizde liselere geçiş sınavında İmam Hatip ortaokulların çok başarılı oldukları göze çarptı. Dolayısıyla İmam Hatip ortaokullarından özellikle mezun olan öğrencilerin tekrar İmam Hatip türünden liseye devam etmeleri çok daha sağlıklı ve önemli olacağını düşünmekteyiz. Velilere tavsiyemiz eğer çocukları İmam Hatip Ortaokulunda okumuş ve kültürüne uyum sağlayabilmiş ise başarı göstergeleri bu durumu doğruluyor. Lisede de İmam Hatip okulu okursa başarı elde edecektir.  Bu anlamda tercih sürecinde mutlaka velilerimizin bu işe duyarlı olmalarını istiyoruz. Çocuklarının geleceği için velilerin kafalarını yormaları gerekir.”

(İLKHA)


Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir