• DOLAR 17.93
  • EURO 18.36
  • ALTIN 1034.9
  • ...
Sivas provokasyonunun asıl katilleri yakalanmadı, masumlar hâlâ hapiste
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

MAZLUMDER Kayseri Şube Başkanı Ahmet Taş, Sivas provokasyonunun 30'uncu yıl dönümü münasebetiyle basın açıklaması yaptı.

Geçen bunca yıla rağmen olayın asıl katillerinin yakalanmadığını, haklarında suçlayıcı hiçbir delil bulunmayan masumların hâlen hapiste çürümeye terk edildiği belirten Taş, "Sivas'ta 2 Temmuz 1993 günü meydana gelen olaylardan sonra başlatılan cadı avını hatırlatan hukuksuz, vicdansız, adaletsiz tutuklama ve yargılamalar sonucu binlerce insan mağdur edilmiş, talimatlarla yapılan yargılamalarda onlarca insan ömür boyu hapis dahil ağır cezalara çarptırılmıştı." dedi.

 

"Tüm bunlar yaşanırken olaylar sırasında meydana gelen silahla yaralama ve öldürme olayları ve olayın faili olduğu iddia edilen siyasetçiler hakkında ne yazık ki, bugüne kadar hiçbir işlem yapılmayarak adalete gölge düşürülmüştür." diyen Taş, "Acı olayın sonrasında haklarında hiçbir hukuki delil bulunmadan talimatlarla sorgulanıp, yargılanıp ömür boyu hapse mahkûm edilen, bugün Türkiye'nin Kayseri, Sivas, Ankara, Tokat ve Bodrum cezaevlerinde ömür tüketen yaşları 85'leri geçmiş bulunan 35 mazlum ve mağdura geçmiş olsun diyoruz. Bu mahpusların yeniden adaletle yargılanıp özgürlüklerine kavuşturulmaları için 20 yıldan bu yana ülkeyi idare eden isminde adalet olan iktidar partisini, TBMM'yi, Adalet Bakanlığını ve adaleti ayakta tutmayı görev ve sorumluluk bilen STK'ları göreve davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.  

Başbağlar köyünde acı bir katliam yaşandı

Sivas provokasyonunun hemen ardından 5 Temmuz'da Erzincan'ın Refahiye ilçesinin Başbağlar köyünde acı bir katliam yaşandığını hatırlatan Taş, şu ifadeleri kullandı:

"Akşam namazı vaktinde köyü basan sayıları 100'e kadar olan eli silahlı katiller, savunmasız köy halkını meydanda toplamışlar, 33 vatandaşımızı kurşunlayarak katletmişler, köyü ateşe vererek insanımızı ve milletimizi derinden yaralayan acımasız bir katliam yapmışlardı. Olayın faili katiller, 'Sivas'ın intikamı alındı' diyerek slogan atmışlar insanlarımız arasında mezhep çatışması provokatörlüğünü ortaya koyarak köyü terk etmişler daha sonra yapılan soruşturmalar sonucu yakalanarak gözaltına alınmışlardı. Sonraki günlerde gizli bir el tarafından her türlü adalet ve hukuk çiğnenerek serbest bırakılan katiller izlerini kaybettirmişler, o günden bugüne yakalanıp adalet önüne çıkarılamamışlar, katledilen 33 masum köylü, faili meçhuller listesine girmişti. O günden bugüne tazeliğini hiç kaybetmeyen, milletin gönlünde derin bir yara olan bu acı olayın üzerinden tam 29 yıl geçti."  

Taş açıklamasının sonunda; 29 yıl önce yaşanan, 33 masum vatandaşın hunharca katledildiği, yürekleri yaralayan Başbağlar Katliamı'nın faillerinin titiz bir soruşturma ile yakalanıp adalet önüne çıkarılması, yaptıkları insanlık dışı katliamın hesabının sorulması; olayın, faili meçhuller listesinden çıkarılarak adaletin sağlanması, incinen gönüllerin bir nebze de olsa ferahlatılması için çağrı yaptı. (İLKHA) Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir