• DOLAR 17.909
  • EURO 18.297
  • ALTIN 1032.86
  • ...
Evrenin en derin fotoğrafı çekildi!
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

NASA'nın yeni uzay teleskobu James Webb, evrenin en derin fotoğrafını çekti. Ajans, görüntülerin işlendiğini ve kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacağını aktardı. Şimdiye kadar çekilen en eski kare Büyük Patlamada'dan 330 milyon yıl sonrasını gösteriyor.

NASA yöneticisi Bill Nelson ajansın yeni operasyonel James Webb Uzay Teleskobu sayesinde 12 Temmuz'da "Evrenimizin şimdiye kadar çekilmiş en derin görüntüsünü" ortaya çıkaracağını söyledi.

Nelson "Bunu düşünürseniz, bu insanlığın daha önce hiç görmediği kadar uzak" dedi. James Wenn şimdi Dünya'dan bir milyon bir buçuk milyon kilometre uzakta Güneş'in etrafında dönüyor. 10 milyar dolara mal olan James Webb Uzay Teleskobu geçen yıl Aralık ayında fırlatılmıştı.

Webb, devasa birincil aynası ve kızılötesine odaklanarak toz ve gazın içinden geçmesine izin veren aletleri sayesinde, evrene kendinden önceki herhangi bir teleskoptan daha fazla bakabiliyor.

Nelson, "Güneş sistemindeki nesneleri ve diğer yıldızların yörüngesinde dönen ötegezegenlerin atmosferlerini keşfedecek ve bize potansiyel olarak atmosferlerinin bizimkine benzer olup olmadığına dair ipuçları verecek" diye ekledi.

 

Bu haberler de ilginizi çekebilir