• DOLAR 16.671
  • EURO 17.602
  • ALTIN 977.18
  • ...
Ekvador'da hükümet karşıtı protestolarda can kaybı artıyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Ulusal grev kapsamında 13 Haziran'dan bu yana hükümeti protesto eden binlerce kişi, başkent Quito'nun merkezi dahil birçok kentte polisle çatıştı.

Hükümet karşıtı protestolarda şimdiye kadar 4 eylemci öldü, 18'i ağır 100'den fazla gösterici yaralandı.

Ekvador Yerli Uluslar Konfederasyonu (Conaie), hükümetin diyalog teklifine bazı şartların kabul edilmesi halinde masaya oturacaklarını duyurdu.

Konfederasyon, hükümetten, 6 kentte ilan edilen OHAL'in kaldırılmasını, benzin fiyatlarının düşürülmesini, işsizlik sorununun çözülmesini, tarım fiyatlarının düzenlenmesini ve suçla mücadelede güvenlik önlemlerinin artırılması gibi bir dizi talepte bulundu.

Polis, bugünkü yürüyüşün amacının Devlet Başsavcılığı binasının ele geçirilmesi olduğunu öne sürerek, güvenlik güçlerinin buna izin vermediğini bildirdi.

İçişleri Bakanı Francisco Jimenez, açıklamasında, yerlilerin taleplerinin incelendiğini belirterek, diyalog sürecinin başlatılması için çabaladıklarını ifade etti.

Olayların kontrolden çıktığı bazı bölgelerde, polise askeri güçlerin de destek verdiği ve eylemcilere müdahale ettiği bilgisi paylaşıldı.

Eylemlerin şiddetlenmesi üzerine Lasso tarafından 18 Haziran'da 3 kentte ilan edilen olağanüstü hâl (OHAL) kararı sonrasında 6 kentte çıkarılmıştı. (İLKHA)

 Bu haberler de ilginizi çekebilir