• DOLAR 15.877
  • EURO 16.844
  • ALTIN 942.556
  • ...
Finlandiya 'NATO'ya gireceğiz' dedi, Rusya'dan tehdit geldi!
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Kremlin'den yapılan açıklamada "Finlandiya'nın NATO'ya girmesi Rusya için bir tehdit olur, NATO'nun genişlemesi Avrupa'yı daha güvenli yer yapmaz" ifadeleri kullanıldı. Kremlin ayrıca "Herkes NATO ile Rusya arasında doğrudan bir çatışmayı önlemek istiyor" dedi.

Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya'nın Finlandiya'nın olası NATO üyeliğine nasıl karşılık vereceğiyle ilgili soru üzerine "Eğer hatırlarsanız, NATO'nun doğu kanadının güçlendirilmesi nedeniyle bizim batı kanatlarımızın güçlendirilmesine yönelik önlemler listesinin geliştirilmesini öngören bir devlet başkanı ve başkomutan talimatı var. NATO, bize doğru ilerliyor. Bu nedenle, elbette tüm bunlar özel bir analiz yapılması ve durumu dengelemek ve güvenliğimizi sağlamak için gerekli önlemlerin alınması adına önemli hususlar olacak." dedi. 


Peskov, verilecek karşılığın NATO'nun genişleme sürecinin nasıl tezahür edeceğine, NATO askeri altyapısının ne kadar ilerleyeceğine ve Rus sınırlarına ne kadar yaklaşacağına bağlı olacağının altını çizdi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise, "Finlandiya üyelik başvurusu yaparsa NATO'da memnuniyetle karşılanacak, katılım süreci sorunsuz ve hızlı olacaktır" dedi.

Bu haberler de ilginizi çekebilir