• DOLAR 31.035
  • EURO 33.789
  • ALTIN 2027.281
  • ...
Gaziantep’te kitap fuarı açıldı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Şahinbey Belediyesi tarafından düzenlenen, 9-17 Nisan tarihleri arasında Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlayacak olan kitap fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Şahinbey Belediyesinin düzenlediği 3’üncü kitap fuarı kapılarını kitapseverlere açtı. Gaziantep Valiliği, Gaziantep Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün katkılarıyla düzenlenen fuarın açılış programı kitapsever vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

Kitap fuarının açılış programı dünyaca ünlü Güney Afrikalı hafız Abdurrahman Sadien'in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Sadien'in etkileyici Kur’an-ı Kerim ziyafetinin ardından Şahinbey Belediyesi Tasavvuf Müziği Korosu katılımcılara konser verdi.

Törende konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, Şahinbey Belediyesi tarafından düzenlenen kitap fuarlarının Gazianteplileri heyecanlandırdığını ifade etti.

“Kitap fuarı heyecanlandırıyor”

Şahinbey’de yapılan kitap fuarlarının öğrenciler başta olmak üzere yaklaşık bir milyon nüfusu olan Şahinbey ilçesine ve Gaziantep'in geneline heyecan verdiğini belirten Gül, “Ramazan ayının ruhuna uygun olarak hocalarımızı dinleyeceğiz, istifade edeceğiz. Ramazan'ı daha iyi yaşayacağız. Bu vesileyle Ramazan ayınızı tebrik ediyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Arif Özaydın, fuarı organize eden Şahinbey Belediyesine teşekkür ederek, “İnşallah devamı da gelir. Biz de bu tür etkinliklere Gaziantep Üniversitesi olarak her zaman katkı vereceğimize söz veriyoruz. Böyle bir okuma etkinliğini başlatan belediye başkanımıza bize destek olmaktan başka ve teşekkür etmekten başka söz düşmez.” ifadelerini kullandı.

“Kitapsız olmaz”

Kitabın zihinleri değiştirdiğini ifade eden Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Türkay Dereli, “Ramazan'da düzenlenen bu kitap fuarının ülkemize Gaziantep'imize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Böyle bir organizasyonun içerisinde bulunmaktan çok memnunuz. Bu kitap fuarlarına bizi ortak ederek böyle bir organizasyonu bizimle paylaşan değerli Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na, sayın Valime, İl Milli Eğitim Müdürüme ve Kaymakamıma çok teşekkür ediyorum. Başarılı olan insanlara baktığımızda hep hayal edebilenlerin ve bu hayallerini gerçeğe dönüştürebilenlerin başarılı olduklarını görüyoruz. Peki, kimler hayal eder? Sorunun cevabı net. Kitap hayal etmeyi öğretir. İmanları kuvvetlendirir. Zihinleri değiştirir. Dolayısıyla kitapsız olmaz.” diye konuştu.

“Kitap fuarları bizleri mutlu ediyor”

Gaziantep İl Müftüsü Doktor Hüseyin Hazırlar, düzenlenen kitap fuarının önemine değinerek, “Gerçekleştirilen bu kitap fuarının gazi şehrimize, ilimize hayırlar, bereketler, güzellikler getirmesini niyaz ediyorum. Bizlere ilk emri ‘oku’ olan bir kitabın müminleriyiz. ‘Cehaletten ya Rab sana sığınırım’ diyen bir Peygamberin ümmetiyiz. Dolayısıyla ‘ya Rab bizi ilimle yaşat’ diyen bir Peygamberin duasına ‘amin’ diyen müminler olarak, bu kitap fuarına tanıklık etmekten gençlerimizin bu kitap fuarıyla buluşmasından ziyadesiyle mutluyuz. Değerli belediye başkanımıza bu anlamlı fuara ev sahipliklerinden dolayı teşekkür ediyor. Fuarın hayırlara, iyiliklere vesile olmasını niyaz ediyorum.” dedi.

“12 milyon kitap dağıttık”

Kitap fuarlarının çok önemli olduğunu belirten Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise şunları söyledi:

“Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim ‘oku’ emriyle başlıyor. Bol bol okumamız gerekiyor. Bizim dinimiz bizleri sürekli okumaya ve öğrenmeye teşvik eden bir din. Onun için bu kitap fuarları okurların yazarlarla ve kitaplarla buluşması açısından gerçekten çok kıymetli. Bu fırsatı gençlerimize ve insanlarımıza vermek için bu yıl 3’üncüsünü düzenlediğimiz kitap fuarının arkası da gelecek. Şu ana kadar 12 milyonu aşkın kitap dağıttık. Allah nasip ederse kongre ve sanat merkezimizin karşısına da buradan daha büyük 40 bin metrekarelik alana sahip olan bir kütüphane inşaatına başlayacağız. İnşallah 2023 yılında hizmet alacağız. Bu kitap fuarını düzenlememizde bize destek veren başta sayın Valimize, Gaziantep Üniversitesi Rektörümüze, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörümüze, Kaymakamımıza, Milli Eğitim Müdürümüze, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

 

 

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir