• DOLAR 31.036
  • EURO 33.847
  • ALTIN 2027.488
  • ...
Kahraman Şahinbey şehit edilişinin 102’inci yılında anıldı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Antep savunmasının önemli isimlerinden Şahinbey, şehit edilişinin 102’inci yılında anıt mezarı önünde düzenlenen törenle anıldı.

Kilis yolu üzerindeki anıt mezarı başında anılan şehit Şahinbey’i anma programı protokol tarafından buket sunumu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programda askerler tarafından saygı atışı yapıldı.  Ardından törene katılan öğrenciler Şahinbey şiirini ve İstiklal Marşı’nı okudular.

Ardından Şahinbey Belediyesi’nin “İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışması”nda birinci olan Güneykent Anadolu Lisesi öğrencileri Şahinbey’in şehit edilişini canlandırdılar.

“Gaziantep’in kurtuluş mücadelesini çok iyi bilmemiz gerekiyor”

Törende konuşan Gaziantep Valisi Yardımcısı Bülent Uygur, “102 yıl önce bu topraklarda şehadete ulaşan Şahinbey’i ve onun nezdinde kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi yâd etmek ve dualarla anmak için bir araya geldik. Şahinbey Yemen’de, Galiçya, Sina cephelerinde kahramanca mücadele ettikten sonra Gaziantep savunmasına katıldı. Gaziantep’in kurtuluş mücadelesini çok iyi bilmemiz gerekiyor. Orada verilen kahramanca mücadeleleri şehrimizdeki müzelerde görebiliriz. Dünyanın dört bir tarafında bu ülkenin bekası için görev yapan şehit düşen kahraman askerlerimiz var. O ruh, bu milletin sinesinde halen yer alıyor, buna inanıyorum. Bir kez daha 100 yıl önce bu topraklarda canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyorum.” dedi.

“Şahinbey’i şehadetinin yıl dönümünde saygı ile anıyoruz”

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, 102 yıl önce Gaizantep’te çok büyük bir destanın yazıldığını belirterek, “6 bin 317 şehidin verildiği, düşmandan çok açlık ve yoklukla mücadele edilen Gaziantep savunmasında önemli bir sorumluluk üstlenen, 102 yıl önce bugün ‘düşman arabaları cesedimi çiğnemeden Antep’e giremez’ şeref sözünü tarihin altın sayfalarına kazıyan Şahinbey’i şehadetinin yıl dönümünde saygı ile anıyoruz. Bugün minarelerimizde ezanımız okunuyor, al bayrağımız göklerde dalgalanıyorsa 102 yıl önce canları pahasına mücadele eden Şahinbey ve nice isimsiz kahramanlarımıza çok şey borçluyuz. Ecdadımız rahat uyusun, emanetleri emin ellerde. Bugün vatan toprakları tekrar düşmanlarca işgal edilmek istense bir değil yüz binlerce Şahinbey var. Zira yakın zamanda 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı bu aziz millet canları pahasına mücadele etmiş, Şahinbey ve arkadaşlarının 102 yıl önce yaktığı bağımsızlık ateşinin hiç sönmeyeceğini bir kez daha göstermiştir. Allah hepsinden razı olsun. Ecdadımıza minnet ve şükran borcumuzu, emanet aldığımız Türkiye’mizi eğitimde, ulaşımda, sağlıkta, tarımda, sanayide, adalette hep daha ileriye ulaştırarak ödeyeceğiz. Tabi bunun önüne geçmek isteyen 7 düvele karşı da uyanık olmalı Birliğimizi, dirliğimizi ve beraberliğimizi koruyarak ecdadımızın bizlere bıraktığı topraklarımıza sahip çıkmalıyız.” şeklinde konuştu.

Törene, Gaziantep Vali Yardımcısı Bülent Uygur, Şahinbey İlçe Kaymakamı Tahir Şahin, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Doktor Mehmet Berk, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, protokol üyeleri, gaziler ve öğrenciler katıldı. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir