• DOLAR 31.034
  • EURO 33.83
  • ALTIN 2027.496
  • ...
Gaziantep'te Orman Haftası’nda öğrenciler ağaç dikti
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

İlçenin birçok alanında ağaç dikimi gerçekleştiren Şahinbey Belediyesi, Orman Haftası münasebetiyle Geylani Mahallesi’nde 16 bin 200 metrekare alana bin 75 adet ağaç dikim töreni gerçekleştirdi.

Törende konuşan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, göreve geldikleri günden bu yana yaklaşık 4 milyon ağaç dikimi ve dağıtımı gerçekleştirdiklerini ifade etti.

 

Tahmazoğlu, ağaç dikim çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğini vurguladı.

“Ağaçları gençlerimizle birlikte dikiyoruz”

Şahinbey Belediyesi olarak şu ana kadar 4 milyona yakın ağaç dikimi ve dağıtımı gerçekleştirdiklerini anımsatan Tahmazoğlu, "Sadece normal ağaçlar değil aynı zamanda meyve veren ağaçlarda diktik. 750 bin zeytin fidanı, 150 bin fıstık fidanını çiftçilerimize dağıttık ve ürün vermeye başladılar. Bu yıl inşallah rahmet yılı, bereket yılı olacak. Atalarımız ‘kar yılı var yılı’ derlerdi, inşallah bu yıl bolluk olacak. Çünkü 2 yıldan bu yana pandemi ve kuraklık bütün dünyayı etkiledi. Pandemiden de yavaş yavaş kurtuluyoruz. Bundan sonra gerek tarımda gerekse sanayide artışlar olacak. Orman Haftası münasebetiyle ağaç dikiyor değiliz. Orman haftası vesilesiyle bu töreni düzenliyoruz. Biz Orman Haftası dışında da birçok ağaç dikimi gerçekleştiriyoruz. Ağaçlarımızı özellikle gençlerimizle, çocuklarımızla birlikte dikiyoruz. Çünkü gençlerimiz, çocuklarımız büyürken bu ağaçlarda onlarla birlikte büyüyecek. Çocukların hayatında bir ağaç dikmesini sağlamak gerçekten çok önemli. Herkesin bir dikili ağacının olmasını istiyoruz. Onun için ağaçların üzerine çocuklarımızın ve gençlerimizin isimlerinin yazılı olduğu kâğıtları asıyoruz. Peygamber Efendimiz hadis-i şerifinde ‘yarın kıyamet kopacağınızı bilseniz bile elinizdeki fidanı dikin’ buyuruyor. Madem ağaç dikmek bu kadar önemli o halde dikilen ağacı korumakta o kadar önemli. Ağaçlara zarar vermek geleceğimize zarar vermektir. Ben inanıyorum ki gençlerimiz kendi diktikleri ağaçları koruyacaktır.” diye konuştu.

“Çocuklarımıza ağaç dikme şuurunu aşılıyoruz”

Şahinbey Belediyesinin öğrencilere her alanda destek olduğunu ifade eden Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Kılınç, “Ağaç dikim çalışmalarını görünce yazın altında dinlene bileceğimiz bir ormanlık alanın oluşumunu gördüm. Ağaç dikim çalışmalarını da öğrencilerimizle birlikte düzenlediğiniz ve bu hassasiyeti gösterdiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum. 922 ilçe içerisinde en şanslı İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak hem ağaç ekimi gerçekleştirip çocuklarımıza bu şuuru aşılarken, bir taraftan da trafik öğretim parkımızda dördüncü sınıf öğrencilerimiz Şahinbey Belediyemizin hazırladığı alanlarda trafik eğitimi alıyor. Aynı zamanda Yeşilvadi Parkımızın içerisinde mahalle sakinlerinin çocukları düzenlenen sportif etkinliklere katılıyor. Bunun yanı sıra ortaokul ve liselerimizde aylık olarak dağıtılan kültür kitaplarının ay sonunda ödüllü sınavları yapıldı. Bu kapsamda 150 bin kitap öğrencilerimize ulaştırıldı. Bu da her ay tekrar eden bir faaliyet olarak devam ediyor. Başkanımızın eğitime vermiş olduğu destekle bizlerde gençlerimizi ecdadın mirası üzerinden yetiştirmeye çalışıyoruz.” dedi.

“Dikilen ağaçlar şehre nefes aldıracak”

Şahinbey İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Güzel de dikilen ağaçların önemine dikkat çekerek, “Şahinbey Belediye başkanımız ile birlikte 5 yıldır köyleri yeşillendiriyoruz. Şahinbey Belediye Başkanımızın bu yıl verdiği tohumlarla 270 bin dekar alan ekimi yaptık. Başkanımız hem şehirde hem de kırsalda Şahinbey’i güzelleştirmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Sağ olsun bundan 4 yıl önce 150 bin zeytin 750 bin adet fıstık fidanı vermişti. Biz bunların hepsinin dikimini yaptık ve o ağaçların bu yıl yağları satılıyor. Dikilen bu ağaçlar bu ilçenin ve şehrin nefesi olacak. Bu nedenle ağaç dikmek çok kıymetli ve çok güzel. Tüm ilçeye ve kırsala katkılarından dolayı Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Tahmazoğlu öğrencilerle birlikte ağaç dikimi yaparak, ağaçlara can suyu verdi. (İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir