• DOLAR 31.036
  • EURO 33.909
  • ALTIN 2029.354
  • ...
Çanakkale Zaferi imanla kazanıldı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Şahinbey Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” etkinlikleri Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi'nde düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ve şehitlere edilen duanın ardından başlayan programda daha sonra Şahinbey Konservatuarı tarafından Çanakkale Destanı'nı anlatan ağıt ve türküler seslendirildi.

 

Düzenlenen programda Profesör Doktor Mehmet Emin Ay “Çanakkale Ruhu” adlı konferansı ile Çanakkale Zaferinin önemini anlattı.

Çanakkale Zaferi’nin imanla kazanıldığına vurgu yapan Ay, “Çanakkale Zaferi’nin üzerinden tam 107 yıl geçti. Çanakkale Zaferi’nin her yıldönümünde bizim bir şeyleri düşünmemiz lazım. Acaba Çanakkale zaferini bize kazandıran nedir? Onun ne olduğunu da Rabbimiz bize açık bir şekilde gösteriyor. Bir İngiliz komutanı olan General Mac Arthur, ‘ Savaşta silahlar önemlidir. Komutanlarda önemlidir ama daha önemli olan maneviyattır, ruhtur’ diyor.  Bunu kapitalist düşünceyle yetişmiş bir batılı komutan söylüyor. Çanakkale Savaş’ında postalları olmadan yalın ayak savaşan askerlerimiz olmuş. İşte bu nedenle savaşı kazandıran bu ruhtur. Bu ruh, ayet ve hadislerle beslenen imandır. Çünkü Rabbimiz, ‘Siz Allah’ın dinine yardım ederseniz Allah’ta size yardım eder’ buyuruyor. İşte bu sebeple İngilizlerin meşhur siyaset adamı olan Churchill, ‘ Biz Çanakkale’de Türklerle değil Tanrı ile savaştık ve kaybettik’ diyor. Çünkü Allah, dinine yardım eden o müminlere yardım ettiği için bu savaş kazanıldı.” dedi.

“Eski teçhizatla gemiler batırıldı”

Düşmanların Çanakkale’ye büyük bir kibir ile geldiğini ifade eden Ay, “Tam 18 büyük savaş gemisiyle geldiler. Gemilerin bir kısım isimleri vardı ama bu isimlerden 3 tanesi büyük kibir taşıyordu. Inflexible (bükülemeyen), Inplacable (aman vermeyen), Irresistible (karşı konulmayan) bu 3 geminin isimleriydi. Allah’ın izniyle patlamayan toplarla, eski teçhizatlarla batırıldı. Bu gemilerin bir kısmının altında şarap mahzenleri vardı. Çünkü onlar, bir haftada Çanakkale Boğazı’nı geçip İstanbul’da bunu kutlayacaklardı. Bir başka geminin altında ise matbaa makineleri vardı. Bu matbaa makinelerinde para basacaklar ve Osmanlı Devleti’nin parasını değersiz kılıp kendilerini ekonomik anlamda da o devletin sahibi yapacaklardı. O zamanki düşünce şu zamanda da devam ediyor.” diye konuştu.

“Şehitlerimizin değerlerine sahip çıkmalıyız”

Gaziantep İl Müftüsü Doktor Hüseyin Hazırlar da Çanakkale Zaferi’nin önemine değinerek, “Gaziantep şehidi şehadeti, Allah yolunda cihadı, Allah yolunda candan vazgeçmeyi bilen bir şehirdir. Çanakkale de bu memleketin varoluş mücadelesinin verildiği İslam ümmetinin ortak kalbinin attığı yerdir. Şehitlerimiz bizlere öyle bir mukaddes değer bıraktılar ki bize düşen bu değerler etrafında kenetlenmektir. Ülkemizin değerlerini ve kıymetini bilmemiz gerekiyor. Bu anlamlı gecede bu anlamlı programı düzenleyen Şahinbey Belediyemize çok teşekkür ediyorum.”şeklinde konuştu.

Düzenlenen programa Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mehmet Berk, Şahinbey Belediyesi Başkanvekili Cuma Güzel, Gaziantep İl Müftüsü Doktor Hüseyin Hazırlar, Gaziantep Şehit Aileleri Derneği Başkanı Hamza Bayındır, Türkiye Gaziler Ve Şehit Aileleri Vakfı Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Yeter ve çok sayıda vatandaş katıldı. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir