• DOLAR 32.94
  • EURO 35.91
  • ALTIN 2535.259
  • ...

Son günlerde fiyatı hızla yükselen ve stok tartışmalarıyla gündemdeki yerine koruyan Ayçiçek yağı ve buğday stokları ilgili TMO’dan yeni açıklama geldi. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, her iki ürünün stok durumu hakkında bilgi verdi.

TMO’DAN AYÇİÇEK YAĞI VE BUĞDAY AÇIKLAMASI

Bloomberg HT'nin sorularını cevaplayan ve '2. Uluslararası Tahıl, Bakliyat ve Yem Zirvesi'nde açıklamalarda bulunan TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, piyasada, stoklarda, toptancılarda ve sanayicimizin elinde yeteri kadar ayçiçeği yağı ve tohumu var. Kimin elinde ne kadar ürünü olduğunu kayıt altında." dedi. Güldal, özellikle buğday konusunda TMO olarak tedarikin sağlandığını ve makul fiyatlardan tüketiciye ulaştırıldığını ifade etti. Tüketicinin yokluk fikriyle paniğe kapıldığını fakat tedarikte bir sorun olmadığını, Rusya'dan gemilerin yola çaktığını dile getiren Güldal, halkı rahat olmaya çağırdı.

“GEMİ TRANSFERLERİ YENİDEN BAŞLADI”

Ayçiçek yağı için konuşan TMO Genel Müdürü Güldal, "Geldiğimiz noktada stoklarımız çok güçlü ve yeterli. Tedariklerimiz devam ediyor. Rusya-Ukrayna problemi dolayısıyla aksayan gemi transferleri yeniden başladı. Cumhurbaşkanımızın devreye girmesiyle özellikle ham madde yüklü gemiler Türkiye’ye gelmeye başladı. İyi bir sezon bekliyoruz. Bunu söyleme sebebim, geçen seneye göre bu yıl daha iyi bir yağış rejimi yaşıyoruz. Yüzde 7 oranında daha fazla yağışın olduğu bir dönem yaşıyoruz" diye konuştu.