• DOLAR 32.253
  • EURO 35.049
  • ALTIN 2502.59
  • ...
Gaziantep Üniversitesi Hastanesi’nde “Obezite Merkezi” açıldı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Profesör Doktor Suzan Tabur’un sorumlu hekim olduğu merkezde; diyetisyen, fizyoterapist, psikolog, koordinatör olmak üzere birçok personel görev yapacak.

Fazla kilolarından kurtulmak ve sağlıklı bir yaşam biçimine kavuşmak isteyen kişilerin başvurabileceği merkezde; endokrinoloji, genel cerrahi, psikiyatri, fizik tedavi, kardiyoloji, göğüs hastalıkları alanlarından uzman hekimler hizmet verecek.

Hastane poliklinik girişinde hizmete giren merkezin açılışında konuşan Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Profesör Doktor Arif Özaydın, “Obezite Merkezi Gaziantep’imize hayırlı olsun. Obezite; hastalıkların en önemli tetikleyicilerinden biri. Hatta Covid-19’dan ölenlerin bir kısmında da obezitenin tetikleyici unsur olduğu söylenmektedir. Ülkemizde giderek artan bir sorun olarak karşımıza çıkan obezite, tehlike arz ettiği için böyle bir merkez açma gereği duyduk. Gaziantep iktisaden zengin, hareketli bir gastronomi şehri. Bu nedenle şehrimizde buna ihtiyaç olduğu kanaatine vardık. Rektör Yardımcımız Profesör Doktor Ayşe Balat, Başhekimimiz Profesör Doktor Belgin Alaşehirli ve ekibimizle birlikte merkezin açılmasının gerekliliği konusunda hem fikir olduk. Bu merkezi Gaziantep’e kazandırmaktan son derece mutluyuz.” dedi.

Obezite ile ilgili sorunlar yaşayan vatandaşlar için bilimle ve sporu kullanarak bir çözüm üretmeye çalıştıklarını ifade eden Özaydın, “Modern tıbbın çözümlerinin yanına sporu katmak istiyoruz. Hastalarımıza, bu yöntemleri kenara itmeden, dengeli beslenerek ve spor yaparak zayıflamayı önereceğiz.” şeklinde konuştu.

Rektör Yardımcısı Profesör Doktor Ayşe Balat, “Bu merkezin kurulmasıyla ilgili sayın rektörümüzün de izniyle hem çocuk endokrinoloji hem de erişkin endokrinolojiden arkadaşlarımızla istişare etmiştik. Bu istişare sonucu Gaziantep’te böyle bir merkezin olması gerektiği kararını almıştık. Sonrasında ise başvurularımızı yapıp Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) kabul aldık. Şimdi ise başhekimlik ekibinin özverili çalışmalarıyla böyle güzel bir merkeze kavuşmuş olduk. Obezite çağımızın sorunu ve bu sorun multidisipliner bir yaklaşım gerektiriyor. Bu nedenle ekibimizde endokrinolojideki hocalarımıza ek olarak fizik tedavi, göğüs hastalıkları da dahil olmak üzere çok değerli hocalarımız yer alıyor. Bu merkezde; hastalara bireysel programlar hazırlanacak. İşin içinde beslenme, diyetetik, psikololojinin de olduğu hatta cerrahi gerektiren hastalara obezite cerrahisinin de yapılabileceği bir ekiple birlikte Gaziantep halkının ve bölgenin hizmetindeyiz. Bu merkezde bütün arkadaşlarımızın çok emeği var. Katkıları için şimdiden herkese çok teşekkür ediyorum. Merkezimizin, hayırlı bir merkez olmasını diliyorum.” ifadelerine yer verdi. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir