• DOLAR 32.504
  • EURO 34.783
  • ALTIN 2499.528
  • ...
Gaziantep’te öğrenciler fidan dikti
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Şahinbey Belediyesi tarafından “Geleceğe Nefes Yarınlara Umut Oluyoruz” sloganıyla öğrencilerin isimlerinin verildiği ağaç fideleri toprakla buluşturuldu.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, öğrencilerle birlikte Yeşilvadi Millet Bahçesi’ndeki ormanlık alana fidan dikti.

Yeşilvadi Millet Bahçesi’nde düzenlenen ağaç dikim töreninde konuşan Tahmazoğlu, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in, “Kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikiniz” hadisi şerifini atıfta bulunarak, ağaç dikmenin önemine dikkat çekti.

İslam dininin ağaç dikmeye büyük önem verdiğini söyleyen Tahmazoğlu, bundan dolayı da göreve geldikleri günden beri yeşil alan ve ağaç dikimine büyük bir önem verdiklerini belirtti.

“Ağaçları gençlerimizle birlikte dikelim istedik”

Türkiye'nin en büyük millet bahçesi olan Yeşilvadi Millet Bahçesi’ni gençler için yaptıklarını ifade eden Tahmazoğlu, “Ağaç dikme etkinliği için buradayız. Ağaç dikmek gerçekten çok önemli. Biz bu ağaçları kendi ekibimize birlikte dikebilirdik. Fakat istedik ki gençlerimizle birlikte dikelim. Çünkü bu ağaçlar sizin ağaçlarınız. Her biriniz adına buraya bir ağaç dikiyoruz. Yani dikili bir ağacınız olacak. Gelip gidip burayı ziyaret edeceksiniz, ‘bu ağaç benim’ diyeceksiniz. Yarın iş sahibi olacaksınız, okul ve üniversite bitecek. Evleneceksiniz, çocuklarınız olacak, çocuklarınızı buraya getirdiğinizde, ‘bu ağacı biz dikmiştik’ diyeceksiniz.” dedi.

“Hayvanların ağaçlardan faydalanması için meyve ağaçları dikiyoruz”

Öğrencilere, fırsat buldukça ağaç dikmelerini tavsiye eden Tahmazoğlu, “Çünkü Peygamber Efendimiz 'Yarın kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz’ buyuruyor. Çünkü bir ağaç ve bir fidan yetiştiğinde, ondan insanlar, hayvanlar faydalanıyor. Hayvanların ağaçlardan faydalanması için meyve ağaçları dikiyoruz. Kuşlarında bu ağaçlardan faydalanmasını istiyoruz. Bu dünyada sadece biz yaşamıyoruz, kuşlarda yaşıyor. Her zaman onlara yem veremiyoruz hiç olmazsa, bu süs elmaları, süs erikleri ve benzeri ağaçları dikiyoruz ki kuşlarda buradaki ağaçların meyvelerinden faydalansınlar. Hayvanlara da insanlara da iyi bakmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

“Daha çok ağaçlandırma yapacağız”

Ağaçlandırma çalışmalarının, Türkiye’nin yeşil ve havasının temiz olması için çok önemli olduğunu dile getiren Tahmazoğlu, “Ağacın faydasını saymakla bitiremeyiz. Onun için daha çok ağaçlandırma yapacağız. Daha yeşil bir Şahinbey, Gaziantep ve Türkiye için hedefimize hızla ilerliyoruz. Orman varlığımız ve ağaç sayımız artıyor, daha da artıracağız. Birazda yetişmiş ağaçlar dikiyoruz. 4 milyona yakın ağaç diktik, daha da dikeceğiz. Evlerin terası yeşillik olsun hem de üzüm olsun diye 10 bin adet asma fidanı dağıttık. Bu şekilde evlerin terasları yemyeşil oluyor.” şeklinde konuştu.

Tahmazoğlu, şu ana kadar 635 adet park yaptıklarını ve inşaatı devam eden parkların olduğunu da sözlerine ekledi.

Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na ağaçlandırma çalışmaları için teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve protokol üyeleri öğrencilerle birlikte öğrencilerin isimlerinin yazılı olduğu fidanların dikimlerini gerçekleştirerek ağaçlara ilk sularını verdi. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir