• DOLAR 32.504
  • EURO 34.783
  • ALTIN 2499.528
  • ...
Gaziantep’te marketlerde KDV indirimi denetimi yapıldı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gıda ürünleri satışında yüzde 8'lik KDV'nin yüzde 1'e indirildiğini açıklamasının ardından, zabıta ekipleriyle marketlerde KDV denetimi yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı temel gıda maddelerinde yüzde 8'lik KDV’nin yüzde 1'e indirildiğinin açıklamasıyla birlikte Şahinbey Belediyesi zabıta ekipleri, marketlerde KDV denetimine başladı.

Belediye Başkanı Tahmazoğlu da ekiplerle birlikte işletmelerdeki denetimlere katıldı. Raflarda etiket bulunup bulunmadığını inceleyen ekipler, satılan ürünlerin kasa fişlerini de kontrol edip, yüzde 7’lik KDV indiriminin uygulanıp, uygulanmadığını denetledi.

“Fiyatlarda düşüş olması gerekiyor”

KDV denetimi ile ilgili açıklamalarda bulunan Tahmazoğlu, "Vatandaşlarımızın alışverişlerini hem güvenli bir şekilde yapabilmesi hem fiyat kontrolü açısından Şahinbey Belediyesi olarak 7/24 zabıta denetimlerimiz aralıksız devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın temel gıda ürünlerinde KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e indirildiğini açıklamasıyla fiyatlarda yüzde 7'lik bir düşüş olması gerekiyor. Biz de bu indirimin firmalar ve marketler tarafından uygulanıp uygulanmadığını yerinde denetlemek amacıyla zabıta ekiplerimizle çalışmaları aralıksız bir şekilde sürdürüyoruz. Yaptığımız denetimlerde 14 Şubat'tan önce satılan ürünün fişi ile güncel fişi karşılaştırarak fiyat değerlendirmesi yapıyoruz. Bu yolla marketlerin gerçekten fiyat indirimi yapıp yapmadığını kontrol etmiş oluyoruz. Başka türlü bu indirimin anlaşılması mümkün değil. Şu anda tüm temel gıda ürünleriyle ilgili marketlerde zabıta ekiplerimiz bu araştırmayı yapıyorlar. Tespit edilen usulsüzlüklerle ilgili olarak marketlere yönelik gerekli işlemler de yapılıyor." dedi.

“Tarihi geçmiş ürünler toplatıldı”

Denetimler sırasında son kullanma tarihi geçmiş ürünlere yönelik de çalışma yapıldığını bildiren Tahmazoğlu, "Denetimlerimiz sırasında marketlerde satılan ürünlerin son kullanma tarihlerine de dikkatle bakıyoruz. Yapmış olduğumuz denetimlerde bazı ürünlerde son kullanma tarihinin geçmiş olduğunu fark ettik. Bunlarla ilgili de gerekli yasal işlemlere başladık. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Biz marketler ve diğer gıda ürünleri satan yerlerde gerekli bütün denetimleri yapıyoruz. Halkımızın sağlığı bizim için her şeyden önemlidir." diye konuştu. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir