• DOLAR 32.858
  • EURO 35.695
  • ALTIN 2553.122
  • ...
Afgan halkı "varlıklarına el koyan" ABD'yi protesto etti
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Afganistan'ın Kabil, Mezar-ı Şerif, Kunduz, Logar ve Herat eyaletlerinden ABD'ye karşı protesto gösterileri düzenlendi.

Göstericiler, ABD'nin bloke ettiği Afgan varlıkların ülkelerine geri verilmesini talep etti.

Kabil'deki Birleşmiş Milletler binası önünde toplanan göstericiler, 11 Eylül'ün Afgan halkıyla hiçbir ilgisi olmadığını ve bu olayın mağdurlarına tazminat olarak Afgan parası verilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Göstericiler, ABD ve müttefiklerinin binlerce Afgan'ın katledilmesinin ve Afganistan'ın yıkılmasının bedelini ödemesi gerektiğini vurguladı.

ABD Başkanı Biden, geçtiğimiz gün 9 milyardan fazla dondurulmuş Afgan varlığından 7 milyar ABD dolarının serbest bırakılması için bir yürütme kararı imzaladı.

Karara göre bu fonlar, New York Federal Rezerv Bankası'ndaki özel bir hesaba aktarılacak. Aynı zamanda, dondurulan varlıkların yarısından fazlası, 11 Eylül 2001'deki İkiz Kule saldırıları dahil olmak üzere, bazı kurbanların aileleri tarafından ABD mahkemelerindeki taleplerine ilişkin olası tazminat ödemeleri için ayrılacak.

Varlıkların cüzi bir kısmının ise Afgan halkının ihtiyaçları için ayrıldığı ancak bu parayı aktarmak için de New York'taki bir mahkeme tarafından karar verilmesi gerektiği belirtildi. (İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir