• DOLAR 32.504
  • EURO 34.783
  • ALTIN 2499.528
  • ...
Gaziantep’te “Okuyan Çocuk Şenliği Kitap Fuarı” açıldı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Şahinbey Belediyesi tarafından 14-20 Şubat tarihleri arasında Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi’nde “Bi Dünya Kitap Bi Dünya Eğlence” sloganıyla düzenlenen, 18 yazar ve 70 yayınevinin katıldığı kitap fuarı büyük ilgi gördü.

Törende konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, çok iyi şartlarda kitap fuarı yapmanın her şehre nasip olmayacağını söyledi.

“Kitap fuarlarını önemsiyoruz”

Fuarın çok iyi şartlarda düzenlendiğini ve bu nedenle verimli geçeceğini ifade eden Gül, “Türkiye'nin en güzel kongre merkezlerinden birinde bu kış gününde üşümeden çok iyi şartlarda kitap fuarı yapmak her şehre nasip olmaz. Hamd olsun Gaziantep'in ve Şahinbey'in böyle bir imkanı var. İnşallah bu kitap fuarlarından yaz-kış demeden olabildiğince istifade edeceğiz. Kaymakamlarımızın organizesinde olabildiğince çok öğrencinin ziyaret etmesini sağlayacağız. Kitaba erişim noktasında Milli Eğitim Bakanlığımızın önderliğinde çok güzel bir projeyle bütün okullarımızda kütüphaneler kuruldu. ‘Ben Okuyorum Gaziantep Okuyor' kampanyasıyla gerek valiliğimiz gerek büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz gibi bütün kurum ve kuruluşlar olabildiğince kitap temin etti. Ama kitabı fuarda gezerek yazarıyla tanışarak, satın alarak, ona vakit harcayarak temin edilmesi bence en kıymetlisidir. Bu açıdan da kitap fuarlarını önemsiyoruz. İnanıyorum ki kitap fuarı bir hafta içerisinde dolu dolu geçecek. Ben emeği geçen başkanımıza, milletvekilimize, genel müdürlerimize ve bütün haziruna teşekkür ediyor, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, düzenledikleri kitap fuarıyla çocukların eğlenerek öğrenmelerini sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

“Çocuklarımıza kitap okumayı teşvik ediyoruz”

Dinimizin ilk emrinin “oku” olduğunu anımsatan Tahmazoğlu, “Bu nedenle daha çok okumamız ve öğrenmemiz gerekiyor. Peygamber Efendimiz, ‘iki günü bir olan ziyandadır' diyor. Onun için daha çok okuyacağız, öğreneceğiz. Buna kitap fuarları vesile oluyor. İlk kitap fuarımızı geçtiğimiz yıl gerçekleştirmiştik ve gerçekten çok verimli, başarılı geçti. Geçtiğimiz kitap fuarımızın ardından valimizin önerisiyle daha fazla kitap fuarları düzenleme kararı almıştık. Bu fuarı daha önceden yani sömestr tatilinde yapmayı hedefliyorduk ancak kar yağışları nedeniyle yapamadık. Ancak önemli değil. Çünkü bu hafta başından sonuna kadar kitap fuarımız, çeşitli eğlencelerle devam edecek. Çocuklarımıza hem kitap okumayı teşvik ediyor hem de eğlendirirken öğretmeyi hedefledik. İnşallah bu konuda muvaffak oluruz.” ifadelerini kullandı.

“Çocuklarımıza kitap okumayı sevdireceğiz”

Kitap fuarına 70 yayınevi ve 18 yazarın katılacağını bildiren Tahmazoğlu, “Aynı zamanda çocuklarımızın eğlenerek öğrenmesi için müzikal çocuk oyunları, çocuk tiyatroları, sinema gösterimleri gibi etkinliklerle çocuklarımıza hem kitap okumayı sevdireceğiz hem de onların eğlenerek öğrenmelerini sağlamış olacağız. Kitap fuarımızın çok başarılı geçeceğine inanıyorum. Desteklerinden ötürü başta valimize, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, rektörlerimize, kaymakamlarımıza, il ve ilçe milli eğitim müdürlerimize ve destek olan paydaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Kitap fuarımızın Gaziantep'imize ve Şahinbey'imize hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek fuarın açılışı yapıldı. Açılışın ardından Vali Gül ve beraberindekiler kitap stantlarını gezdi.

Fuarda yazarlarla yapılacak söyleşilerin yanı sıra çocuklar için çizgi filmler ve müzikal oyunlar gibi birçok etkinlik yapılacak.

Eğitime verdiği desteklerle adından sıkça söz ettiren Şahinbey Belediyesi, ikincisini düzenlediği kitap fuarıyla çocukları hem yazarlarla bir araya getirecek hem de “Aslan Hür Kuş” ve “Kral Şakir” gibi animasyon filmlerin yanı sıra Rafadan Tayfa, Niloya gibi müzikaller gibi etkinliklerle çocukların eğlenmesini sağlayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gaziantep Valiliği, Şahinbey Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen fuarın açılışına, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu, Gaziantep Valisi Davut Gül, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Türkay Dereli, protokol üyeleri ve çocuklar katıldı. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir