• DOLAR 16.553
  • EURO 17.588
  • ALTIN 970.008
  • ...
Bakan Özer: 60 yıllık özlem giderilmiş oldu
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Bakan Özer burada yaptığı konuşmada, ikinci dönemin öğrenciler ve öğretmenlere hayırlı olmasını diledi.

Öğrencilere başarılar dileyen Özer, şunları kaydetti:

Bugün, Millî Eğitim Bakanlığı açısından çok önemli bir gün. 1960'lı yıllardan itibaren öğretmenliğe mahsus bir meslek kanunu özlemi, dün itibarıyla TBMM'de yasalaştı. Artık 60 yıllık özlem, öğretmenlere has bir meslek kanunuyla ilgili özlem de giderilmiş oldu. İnşallah, bundan sonra öğretmenlerimizi her anlamda desteklemeye, her zaman yanında olduğumuz gibi yanlarında olmaya devam edeceğiz.

Bakan Özer, öğretmenlerin yeni tip Coronavirus salgınıyla mücadele günlerinin de kahramanları olduğunu vurgulayarak birinci dönemde kararlı bir şekilde yüz yüze eğitime devam etmeye en büyük katkının öğretmenlerden geldiğini anlattı.

Öğretmenlerin beş ay boyunca maskeyle ders anlatmaya devam ettiklerini dile getiren Özer, "Aşılanma oranları da tüm Türkiye'nin ortalamasının üzerinde olduğu gibi özellikle kıta Avrupa'sı ve diğer ülkelerdeki haftada 5 gün yüz yüze devam eden ülkelerin öğretmenlerinin aşılanma oranlarının çok üzerinde gerçekleşti." diye konuştu.

"350 milyonluk bir yatırımı Zonguldak'a kazandırmış olacağız" 

Özer, Valilikte düzenlenen İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, toplantıda kentte gerçekleştirilen mevcut ve ihtiyaç duyulan yatırımları değerlendirdiklerini söyledi.

Bakan Özer, şöyle konuştu:

Bu ziyaretimizle Zonguldak'a 350 milyon liralık bir yeni yatırımı inşallah hayata kazandırmış olacağız. Bu 350 milyonluk yatırımın 50 milyon lirası, büyük onarımlar. Genelde Zonguldak'ımızın binaları, tarihî ve eski binalar olduğu için onları bir elden geçirme, imkân ve fiziki kapasitelerini daha güçlendirmeyle ilgili yatırımlarımız olacak. Geriye kalan 300 milyonluk yatırım ise doğrudan okul öncesi, anaokulundan ilkokula, ilkokuldan ortaokula ve liseye kadar farkı alanları kapsayan yatırımlar olacak.

"Özel eğitim kampüsü yapacağız" 

Alaplı'ya 8 derslikli yeni anaokulu inşa edeceklerini vurgulayan Özer, Çaycuma'ya 150 kız ve 150 erkek öğrenci için 300 yatak kapasiteli TSO Fen Lisesi Pansiyonu ile 16 derslikli bir ilkokul yapacaklarını bildirdi.

Devrek Çaydeğirmeni'ne 12 derslikli ortaokul ve 8 derslikli anaokulu inşa edeceklerini anlatan Özer, şunları kaydetti:

"Yine Devrek merkeze 8 derslikli ilkokul ek binası yapacağız. Ereğli'ye özel eğitim anaokulu, özel eğitim uygulama okulu, temel eğitim, ortaokul ve lise, 3 kademede de uygulama okullarını da içerecek şekilde bir özel eğitim kampüsü yapacağız. Yine Kilimli'ye 24 derslikli bir ilkokul yapacağız. Bunların haricinde biliyorsunuz, daha önceden halk eğitim merkezi binası yapılması, aynı zamanda bilim sanat merkezi, il millî eğitim müdürlüğü ve rehberlik araştırma merkezinin yapılmasıyla ilgili ödenekler göndermiştik ama 2021 yılı içerisinde bazı proje revizyonlarından dolayı gecikmeler yaşandı. İnşallah o yatırımlarımızla birlikte 2022 yatırımlarımızı da 2022 yılında güncellenen fiyatlarla hızlı bir şekilde yapacağız. Tüm bu yatırımlara ilave olarak tüm Türkiye'de 81 ilimizde özel yetenekli öğrencilere hizmet vermek üzere bilim ve sanat merkezlerimiz var. Zonguldak'ta 2 tane bilim ve sanat merkezimiz vardı. Buna 3 tane ilave yapıyoruz, Çaycuma, Devrek ve Alaplı'ya da birer tane bilim ve sanat merkezi kuracağız. Dolayısıyla Zonguldak'taki bilim ve sanat merkezi 5'e çıkacak. Zonguldak'ta eğitimin okul öncesinden, liseye kadar tüm kademelerindeki niteliği artırmayla ilgili ve 2022 yılında tamamlamak üzere 350 milyonluk bir yatırımı kazandırmış olacağız."(İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir