• DOLAR 32.182
  • EURO 34.88
  • ALTIN 2494.143
  • ...
Türkiye'nin "İyilik Treni" Afganistan yolunda
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

İşgalci ABD’nin Afganistan’da 20 yıl boyunca oluşturduğu tahribat yüzünden Afgan halkı açlık ile mücadele etmeye devam ediyor.

Ankara TCDD Tren Garında "İyilik Treni Afganistan Yolunda" temasıyla uğurlama töreni düzenlendi. Törene; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Afet ve Acil Durum Yönetmenliği koordinesinde ve sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle toplanan yardım malzemeleri Ankara'dan yola çıkarak Van'a oradan da Tebriz ile Türkmenistan üzerinden Afganistan'a 15 gün içerisinde ulaşması planlanıyor.

Gönderilen malzemeler arasında; giyim malzemesi, gıda kolisi, tekerlekli sandalye, battaniye, hijyen kiti, sıvı yağ, un ve yatak süngerler olmak üzere toplamında 748 ton ağırlığında yardım malzemeleri gönderildi.

Afganistan’da 12.9 milyon çocuk insani yardıma, 18.8 milyon kişi ise acil gıdaya ihtiyaç duyuyor. 

Yardım treni

"İyilik Treni", AFAD koordinasyonunda bir araya gelen Türk Kızılay ile Türkiye Diyanet Vakfı, İHH, Deniz Feneri, Beşir Derneği, Hayrat Yardım Derneği, Sadakataşı, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, Yedi Başak Derneği, ANDA Derneği ve Umuda Koşanlar Derneğinin Afganistan halkı için hazırladığı gıda, giyim, battaniye, sağlık ve hijyen malzemesinden oluşan 750 ton yardımı taşıyor. Trenin 46 vagonu bulunuyor.

Bu haberler de ilginizi çekebilir