• DOLAR 15.952
  • EURO 16.84
  • ALTIN 945.712
  • ...
DSÖ: Salgında henüz sona gelinmedi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, salgının başlamasının ardından geçen iki yılda dünya genelinden 350 milyon vaka, 5,5 milyon da ölü sayısı bildirildiğini ifade etti.

Geçen hafta DSÖ'ye ortalama her üç saniyede bir 100 vaka rapor edildiğini belirten Ghebreyesus, her 12 saniyede bir kişinin de Covid-19'dan hayatını kaybettiğini söyledi.

Ghebreyesus, Omicron varyantının ilk kez dokuz hafta önce ortaya çıkmasından bu yana DSÖ'ye 80 milyondan fazla vaka bildirildiğini, bu rakamın 2020'nin tamamında bildirilen vaka sayısından daha fazla olduğunu bildirdi.

Ghebreyesus, "Omicron'un son varyant olacağını veya bunun oyunun sonu olduğunu varsaymak tehlikelidir. Aksine, küresel olarak koşullar daha fazla varyantın ortaya çıkması için ideal durumda. Daha bulaşıcı, daha ölümcül bir varyantın ortaya çıkma potansiyeli çok gerçekçi." dedi.

Ghebreyesus, dünyadaki aşılara erişimde yaşanan adaletsizliğe dikkat çekerek "Afrika nüfusunun hala yüzde 85'ine tek doz aşı yapılmadı. Bu hangimiz için kabul edilebilir bir durum?" ifadelerine yer verdi. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir