• DOLAR 16.192
  • EURO 17.466
  • ALTIN 965.283
  • ...
AYM'den öldürülen köylüye dair emsal karar!
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

AYM, Mardin'de bir köylünün terörist sanılarak öldürülmesine ilişkin davada emsal bir karara imza attı. Mahkeme, köylünün yaşam hakkının ihlal edildiğine hükmetti ve beş askerin yeniden yargılanmasına karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, 10 yıl önce Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı Heybeli Köyü'ne akşam saatlerinde operasyon yapan Jandarma Özel Harekat Timi'nin, bu sırada su tesisatı döşemek için girdiği evden elinde inşaat işlerinde kullanılan hiltiyle çıkan 38 yaşındaki beş çocuk babası Yusuf Akın'ı "terörist" sanarak öldürmesine ilişkin davada emsal bir karara imza attı. Mahkeme, Yusuf Akın'ın yaşam hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Sanık askerlerin, Akın'ın elindeki hiltiyi silah zannetmeleri nedeniyle "kaçınılmaz hataya düştükleri" gerekçesiyle ceza verilmesine yer olmadığı kararını kaldıran ve yeniden yargılama yapılmasına hükmeden Yüksek Mahkeme, Akın'ın eşi Fatma Akın'a ve olayda yaralanan M.E.'ye 175'şer bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı Heybeli Köyü'nde Ş.A. adlı kişinin evine iki PKK üyesi geldiği yönünde "teyide muhtaç" bilgi ulaşması üzerine 20 Aralık 2011 tarihinde operasyon kararı alındı. Mardin Valisi'nin onayı ile bir üsteğmen komutasındaki Jandarma Özel Harekat Timi, saat 20:20 sıralarında köyde belirlenen eve doğru yaklaştı. Timdeki bazı askerlerin açtığı ateş sonucunda Yusuf Akın yaşamını yitirirken, köylü M.E. ise yaralandı.

Olayın ardından başlatılan soruşturmada ifade veren M.E. kendisine ait evin avlusunda inşaat halinde bulunan tuvalet ve banyoya su tesisatı döşemek için Y.A.'nın eve geldiğini kaydetti. İşlerin bitmesinin ardından akşam 20:20 sıralarında evden çıktıklarını belirten M.E., Yusuf Akın'ın eline hilti olarak bilinen inşaat işlerinde kırma ve delme amacıyla kullanılan elektrikli aleti alarak minibüse yürüdüğünü, bu sırada üzerlerine ateş açıldığını kaydetti. M.E. bu sırada "ateş etmeyin" demelerine karşın ateşin devam ettiğini öne sürdü.

Bu haberler de ilginizi çekebilir