• DOLAR 15.952
  • EURO 16.84
  • ALTIN 945.712
  • ...
Çavuşoğlu, siyonist işgal rejimi sözde dışişleri bakanı ile görüştü
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Siyonist işgal rejimi sözde basını telefon görüşmesine büyük yer ayırdı. The Times of Israel, 13 yıl sonra ilk defa telefon görüşmesinin gerçekleştiğini aktardı.

Haaretz gazetesi de Lapid'in yıllar sonra ilk defa Çavuşoğlu'ndan bir telefon aldığını, görüşmenin eriyen buzlara dair işaret olduğunu yazdı.

Bu haftanın başında Cumhurbaşkanı Erdoğan, "israil Cumhurbaşkanı Herzog'la yapmakta olduğumuz görüşmeler var. Belki Sayın Herzog'un Türkiye'ye ziyareti olabilir" demişti.

Erdoğan, Herzog ile geçen yıl göreve geldiğinden bu yana üç defa telefonda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Yahudi Toplumu ve İslam Ülkeleri Hahamlar İttifakı Üyelerini geçen ay kabulünde " Filistin konusundaki görüş ayrılıklarımıza rağmen, israil ile ekonomi, ticaret ve turizm alanındaki ilişkilerimiz, kendi mecrasında ilerlemektedir. israilin barış çabaları bağlamında samimi ve yapıcı bir tutum sergilemesi hiç kuşkusuz normalleşme sürecine katkıda bulunacaktır. Kudüs'te tüm inanç gruplarının hassasiyetlerini gözetecek bir çözüm bulunabileceğine inanıyorum. Türkiye-israil ilişkileri bölgemizin istikrarı ve güvenliği bakımından hayatidir. Tabii bu konuda özellikle sizlerin desteğini önemsiyorum. İş birliğimizi geliştirmeye, yüksek potansiyelimizi daha iyi değerlendirmeye hazırız. Temas ve diyaloğu sürdürmeye önem veriyorum, zira bunun ortak menfaatimize olduğuna inanıyorum." ifadelerini kullanmıştı.

2010'da yaşanan Mavi Marmara olayından sonra büyükelçiler karşılıklı çekilmişti. 2016'da ilişkileri normalleştirecek adımlar atılmış ve karşılıklı büyükelçiler yeniden atanmıştı.

2018'de ise Türkiye, siyonist işgal rejiminin ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açmasını protesto eden Filistinlilere ateş açarak 60 kişinin şehadetine yol açması nedeniyle büyükelçisini istişareler için geri çağırmıştı. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir