• DOLAR 16.192
  • EURO 17.466
  • ALTIN 965.283
  • ...
Srebrenitsa soykırımını inkar eden Yahudi tarihçiden yüzsüzlükte son nokta
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Bosna Hersek Federasyonu'na bağlı Sırp Cumhuriyeti için 2019'da Srebrenitsa raporu hazırlamak üzere kurulan komisyona başkanlık eden Greif, Haaretz gazetesine yaptığı açıklamada, önceki iddialarından geri adım attı.

Geçen yıl, Srebrenitsa'da ölenlerin sayısının 3 bin 714'ü geçmediğini savunan Greif, bunun bir hata olduğunu itiraf etti.

Kurbanların sayısının yaklaşık 8 bin olduğunu kabul eden ve yoğun tepki çeken Bosna raporuna "açıklık" getireceğini kaydeden Greif, önceki skandalını dahi gölgede bırakacak şu ifadeleri kullandı:

“Bir kurbanı bile yok saymadık. Bir kurbanı bile. Bu benim kişisel hatamdı, bu yüzden gerçeği yayımlayarak düzeltme yoluna gideceğiz. Böylelikle komisyon hakkındaki tartışmanın önemli ölçüde azalacağını düşünüyorum." Yahudi tarihçi, hazırladığı raporda kurbanların sayısının çok daha az gösterildiğini inkar edercesine, "En başından beri belirtilen sayı şudur, farklı bir sayı yoktur: yaklaşık 8 bin. Bunu çarpıtmıyoruz; kabul ediyoruz. Elbette savaş suçlarını doğal olarak kınıyoruz. Ve açıklamamızda bunu daha da güçlü yapacağız." ifadelerini kullandı. Oysa başkanlığını yaptığı komisyonun hazırladığı rapor, açılan mahkemelerde kilit rol oynamış, Ortada bir soykırım olmadığı yönünde çıkan kararların dayanak noktasını oluşturmuştu.

Mağduru Müslümanlar olan bir davada, bilirkişi olarak, Müslüman düşmanı bir Yahudinin seçilmesi ise, Avrupa Birliği hukuk tarihine bir kara leke olarak düşmüştü.

- Srebrenitsa'da ne oldu?

Srebrenitsa'nın 11 Temmuz 1995'te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık bölgede, fabrikalarda ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar ise toplu mezarlara gömüldü.

Srebrenitsa'da Sırp güçler tarafından öldürüldükten sonra toplu mezarlara gömülen binlerce soykırım kurbanının daha sonra başka yerlere nakledildiği biliniyor.

Soykırımdan sonra açılan toplu mezarlardan çıkarılan ceset kalıntıları tam olmasa da binlerce aile, sevdiklerinin bulunabilen birkaç kemiğini toprağa veriyor.

Aradan 26 yıl geçmesine rağmen 1000'e yakın soykırım kurbanının cesedine henüz ulaşılamadı.

Bu haberler de ilginizi çekebilir