• DOLAR 16.885
  • EURO 17.833
  • ALTIN 992.103
  • ...
Fosil yakıt kullanımı iklim krizini hızlandırıyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

İklim krizinin gittikçe büyüdüğü bu dönemde krizin nedenlerini öğrenmek ve krize çözüm getirmek için birçok araştırma yapılıyor. Yapılan son araştırmalar fosil yakıt rezervlerinin büyük çoğunluğunun toprakta kalması gerektiğini aksi taktirde dünyadaki iklim krizinin hızlanacağını gösteriyor.

İklimsel felaketlerden kaçınma şansını artırmak için trilyonlarca dolar değerindeki minarellerin dokunulmadan bırakılması, dolayısıyla bunun fosil yakıt ticaretiyle uğraşan şirket ve ülkeler üzerindeki kaçınılmaz etkilerini göze alarak emisyonlarda keskin bir indirime gitmek gerekir.

Nature'de yayınlanan raporda coğrafi bölge göz önünde bulundurularak Avrupa yeraltı madenlerinden kömürün yüzde 90'ına petrolün yüzde 72'sine ve gazın yüzde 43'üne dokunmadan yeraltında bırakmak zorunda kalacağını ifade ediyor.

Araştırmacılar raporda, mali yönden fosil yakıtlara bağımlı olan ülkelere üretimlerini tekrar gözden geçirme çağrısında bulunarak ekonomik çeşitliliğe geçilmemesi durumunda büyük geçişte büyük riskler yaşanacağı konusunda uyarıda bulundu. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir