• DOLAR 13.623
  • EURO 15.229
  • ALTIN 787.11
  • ...
Fransa ve İngiltere arasındaki  gerilim büyüyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

İngiltere ve Fransa arasında Brexit sonrası balıkçılık haklarıyla ilgili devam eden anlaşmazlık nedeniyle Fransız balıkçılar, dün İngiltere'ye yönelik ihracatı durdurmak amacıyla yarın Manş Denizi’ndeki limanları ablukaya alacaklarını duyurmuştu.

İngiliz hükümeti tarafından verilen yetersiz sayıdaki balıkçılık ruhsatını protesto eden balıkçılar, İngiltere ile Fransa'yı denizden birbirine bağlayan Manş Tüneli'nin Fransız tarafındaki yük terminalinde yük kamyonlarının giriş ve çıkışlarını engellerken, “Lisanslarımızı geri istiyoruz” sloganı attı. Protestonun karadaki ayağına yaklaşık 40 balıkçı katılırken, tünelin girişindeki trafik yoğunlaştı.

Protestonun denizdeki ayağına ise yaklaşık 16 tekne katılırken, 10 tekne Saint-Malo Limanı'nı, 6 tekne ise Ouistreham ve Calais limanlarını ablukaya alarak, limanlara olan erişimi engelledi.
Hauts-de-France Balıkçılık Komitesi Başkanı Olivier Lepretre yaptığı açıklamada, protestoların şiddetsiz ve sembolik olduğunu ve eyleme yaklaşık 50 araçla 300 balıkçının katıldığını belirtti.
"Daha ileri gitmemiz gerekiyorsa, daha ileri gideceğiz"

Protestoların "İngiliz hükümeti üzerinde baskı oluşturmayı" amaçladığını kaydeden Lepretre, "Amaç, İngiliz hükümetinin İngiliz ithalatına da abluka uygulanabileceğini fark etmesidir. Bu, çizgileri hareket ettirebilir mi bilmiyorum. Ama tek bildiğim, daha ileri gitmemiz gerekiyorsa, bir dahaki sefere daha da ileri gideceğimiz" dedi.

Fransa, ocak ayından bu yana İngiltere’den balıkçılık için yaklaşık 960’a yakın tam ruhsat aldı ve yaklaşık 150 ruhsat daha talep ediyor

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir