• DOLAR 16.192
  • EURO 17.466
  • ALTIN 965.283
  • ...
Silah satmak için göz yummuş!
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Disclose internet sitesinin onlarca gizli belgeye dayandırdığı özel haberinde, "Sistematik işkence, keyfi infazlar, nüfusun yoğun gözetimi, 8 yıldır Mareşal Abdulfettah el-Sisi Mısır'da terör estiriyor. (Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı) François Hollande ve (Fransa Cumhurbaşkanı) Emmanuel Macron, benzeri görülmemiş baskılara rağmen sessiz kalmayı tercih etti. Halbuki her iki cumhurbaşkanı bu rejimin uyguladığı infazlar konusunda her gün uyarıldı. Elysee Sarayı, Mısır diktatörlüğün uyguladığı benzeri görülmemiş baskılarına 8 yıldır göz yumuyor." ifadesi kullanıldı.

Söz konusu habere göre,cunta Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin Temmuz 2013'te darbeyle iktidarı ele geçirmesinin ardından ABD ve Avrupa Birliği (AB) Ağustos 2013'te Mısır'a silah teslimatlarını askıya alırken, dönemin Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault Mısır'a askeri zırhlı araçların üretimi için gerekli ekipmanları gönderme karar aldı.

27 Ocak 2019 tarihli gizli belgeye göre Fransa, Kasım 2013-Şubat 2014 döneminde Mısır'a Renault Trucks markalı 138 askeri zırhlı araç sattı ve ödemesi Birleşik Arap Emirlikleri tarafından yapıldı.

Fransız Naval Group, Fransız devletinin onayıyla Nisan 2014'te Mısır'a 950 milyon avro değerinde 4 savaş gemisinin satışını içeren anlaşma imzaladı.

Sisi, 26 Kasım 2014'te Fransa'ya ilk kez devlet ziyareti gerçekleştirdi ve dönemin Cumhurbaşkanı François Hollande ile Elysee Sarayı'nda görüştü. Hollande, bu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada "silah satışlarına ve Mısır'daki baskılara değinmeden" Fransa'nın Mısır'ın "güçlü ortağı" olması gerektiğini söyledi.

Ardından Hollande yaptığı açıklamada, 12 Şubat 2015'te Mısır'a 5,6 milyar avro karşılığında 24 Rafale tipi savaş uçağı sattıklarını belirterek, "Bu uçaklar Mısır'a güvenliğini güçlendirmesini ve bölgede istikrarı sağlanması konusunda tüm rolünü oynamasını sağlayacak." ifadesine yer verdi.

Mısır'da 14 Mayıs 2016'da 150'den fazla kişi "rejim karşıtı" gösterilere katıldığı gerekçesiyle hapis cezalarına çarptırılırken, dönemin Başbakanı Manuel Valls, 1 Haziran 2016'da 25 askeri zırhlı aracın Mısır'a gönderilmesine "gizlice" onay verdi.

Birleşmiş Milletlerin (BM) 12 Mayıs 2017'de Mısır'ın cezaevlerinde sistematik şekilde mahkumlara işkence uygulandığına yönelik rapor açıklarken, Elysee Sarayı'na ait belgeye göre Cumhurbaşkanı Macron, 30 Mayıs 2017'de Mısır'ın Minya kentinde düzenlenen terör saldırısının ardından Sisi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Bu görüşmede Sisi askeri alanda ek yardım talep etti. Macron, buna karşılık Fransa Savunma ve Dışişleri Bakanlarının gelecek günlerde bu konuyu görüşmek üzere Mısır'ı ziyaret edeceğinin sözünü verdi.

Fransa Savunma ve Dışişleri Bakanları, 6-8 Haziran 2017'de Mısır'a gerçekleştirdiği ziyaretlerde mevkidaşlarına Fransa'nın Mısır ile ilişkilerini güçlendirmek istediklerini vurgularken, Paris yönetimi, 22 Eylül 2017'de Mısır'a ilk savaş gemisini teslim etti.

Ekim 2017'de Fransa'yı ziyaret eden Sisi, Macron ve dönemin İçişleri Bakanı Gerard Collomb ile görüştü. Collomb, Sisi'nin Mısır'ın iç güvenliğini sağlamak için talep ettiği Fransız silahlarına ilişkin, "İş birliği alanları düşünülebilir." dedi.

Macron yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Sisi'ye 4 Nisan 2018'de gönderdiği mektupta, "Fransa, ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize karşı duyarlı olacak." ifadesini kullandı.

Fransa'nın Kahire Büyükelçisi Stephane Romatet, 18 Nisan 2018'de Elysee Sarayı'na yazdığı yazıda, Mısır'da son aylarda hak ve özgürlüklere saygının ihlal edildiğini belirtti. Romatet, terörle mücadele adı altında idamların arttığını, azınlıklara yönelik saldırılar gerçekleştiğini, sivil toplum kuruluşlarının yasa dışı infazlarına tepki gösterdiğini kaydetti.

Ancak buna rağmen 28 Nisan 2018'de Mısır'a giderek Sisi ile görüşen Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla Sisi'yi tebrik etti ve ikinci cumhurbaşkanlığı döneminin başarılı geçmesi için Sisi'ye yardım edeceklerini vurguladı.

Romatet, 22 Mayıs 2018'de Macron'a Sisi'ye verilen bir isim listesindeki hiçbir tutuklunun serbest bırakılmadığını bildirirken, Sisi 2 Temmuz 2018'de Le Drian'in doğum günü hediyesi dolayısıyla pasta kesti.

Fransa, Mısır'ın "insan hakları ihlallerine" ilişkin bilgilendirilmesine ve buna ilişkin uluslararası raporların açıklanmasına rağmen 2019, 2020 ve 2021'de askeri desteğini sürdürdü.

Paris yönetimi, 4 Mayıs 2021'de Mısır'a 3,95 milyar avro değerinde 30 Rafale tipi savaş uçağı sattı.

Bu haberler de ilginizi çekebilir