• DOLAR 13.634
  • EURO 15.327
  • ALTIN 794.326
  • ...
Şekere yüzde 25 zam...  Bakan Elvan: Enflasyonla mücadele ediyoruz
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

DOĞRUHABER / Hasan Işık

Şeker fiyatlarına ilişkin tartışmalar yaşanırken Türkşeker, şeker fiyatlarına yaptığı zammı açıkladı. Son zamanlarda gerçekleşen peş peşe gelişmelerin ardından Türkşeker, yüzde 25'lik bir zam uyguladığını bildirdi. Türkşeker'in resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, KDV hariç kilogramı 3,93 TL'den satılan kristal şeker fiyatı 4,9125 TL oldu. Kristal şekerin KDV dahil fiyatı ise 5,3055 olarak belirlendi. Böylece, kristal şekerin 50 kilogramlık çuval fiyatı da 212 TL'den 265,28 TL'ye çıktı.

Evet, halkın gündeminde böyle bir acı zam haberi varken; Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Beşinci Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nde enflasyon hakkında da açıklamalarda bulundu. Bakan Elvan enflasyonun sadece Türkiye için değil küresel çapta bir sorun olduğunu dile getirdi.

"ENFLASYON CEPHESİNDEYSE, MAALESEF ARZULADIĞIMIZ SEVİYEDE DEĞİLİZ"

Bakan Elvan, “Enflasyon cephesindeyse, maalesef arzuladığımız seviyede değiliz. Küresel konjonktür ve yurt içi görünüm, enflasyonla mücadelede son derece dikkatli olmamız gerektiğini ortaya koyuyor. Her zaman altını çizdiğim üzere, biz özel sektör öncülüğünde; dengeli, sürdürülebilir, rekabetçi, istihdam ve çevre dostu bir büyümeden yanayız. Hedeflediğimiz büyümeyi sürekli kılmanın ön koşulu fiyat istikrarından geçiyor. Karşımızdaki enflasyonun; arz ve talep kaynaklı sebeplerinin yanında, fiyatlama davranışları ve bekleyişler kanalıyla da bozulan bir yapısı var. Her bir kök nedene karşı uygulanacak politika seti de farklılaşmak durumunda. Dolayısıyla her bir kurumun, kendi görev alanı kapsamında üzerine düşeni yerine getirmesinin önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

HANİ KARARLILIK HANİ FİYAT TAKİBİ?

Burada sayın Bakan’ın açıklamalarında üzerinde durmak istediğimiz cümleler şunlar oldu: “Biz Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, enflasyonla mücadele kararlılığımızı çok net bir biçimde gösteriyoruz. Yönetilen ve yönlendirilen fiyatların yanında, iç talep gelişmelerini de çok yakından takip ediyor, gerektiğinde makro ihtiyati tedbirleri gecikmeden alıyoruz. Şunu çok net ifade edeyim. Enflasyonla mücadeleyi kararlı ve bütüncül bir anlayışla sürdürdüğümüz ölçüde, döviz kuru istikrara kavuşacak ve ülke risk primimiz düşecektir. Bu sayede uzun vadeli faiz oranları da gerileyecek ve yatırımlar için öngörülebilirlik ufku artacaktır…”

Bir taraftan Bakan Elvan bu kadar kesin ifadelerle enflasyonla mücadelede kararlı olduklarını ve piyasada oluşan fiyatları takip ettiklerini vurgularken öte tarafta şekere bir kalemde %25 zam yapılabiliyor. Bunu nasıl izah edeceğimizi bilemiyoruz. Yani sonuç olarak “hani enflasyonla mücadele kararlılığı, hani fiyat tabindeki hassasiyet?” demek zorunda kalıyoruz.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir