• DOLAR 13.551
  • EURO 15.122
  • ALTIN 779.41
  • ...
RTÜK, 4 yayın kuruluşuna yaptırım uyguladı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK), FOX TV, Tele 1, Halk TV ve Kudüs TV'ye yayın ilkelerini ihlal ettikleri gerekçesiyle müeyyide uyguladı.

Müeyyidelere ilişkin açıklama yapan RTÜK, Üst Kurul’un FOX'taki "Elkızı" dizisinin bazı sahnelerini incelediğini, evcil bir köpeğin silahla öldürülmesi ve çok sayıda kadına şiddet görüntülerinin yer alması nedeniyle, yapılan oylama sonucu yayıncı kuruluş FOX'a idari para cezası uygulanmasına karar verildiğini açıkladı.

Tele 1'in "18 Dakika" programında, Merdan Yanardağ'ın yayındaki bazı ifadeleri nedeniyle yayın ilkesi ihlali yapıldığına karar verildi.

Yanardağ’ın sözlerini müzakere eden Üst Kurul Üyeleri, Yanardağ’ın hüküm veren ifadelerinin ve isnatlarının, kişi ya da kurumların şahsiyet ve itibarlarına zarar verebilecek nitelikte olduğunu, ifade özgürlüğü kapsamı dışında bulunduğunu değerlendirdi.

Üst Kurul üyelerinin kararı ile, Tele 1 hakkında idari para cezası müeyyidesi uygulandı.

‘SORUMLU YAYINCILIK’ İLKESİ İLE BAĞDAŞMAYAN YAYINLARA CEZA
Halk TV'nin "Açıkça", "Medya Mahallesi", "Sözüm Var" programları ile "Kayda Geçsin" ve "Perdenin Önü Arkası" isimli programları hakkında hazırlanan uzman raporlarını görüşen RTÜK, yapımlardaki yayın ilkesi ihlallerini inceledi.

"Açıkça", "Medya Mahallesi", "Sözüm Var" programlarında bazı kamu kurumlarına iftira atıldığını belirleyen RTÜK, "Perdenin Önü Arkası" programındaki birtakım söylemleri de yasa ihlali olarak değerlendirdi.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir