• DOLAR 13.177
  • EURO 14.97
  • ALTIN 758.521
  • ...
Gaziantep’te 5 bin kişinin istihdam edileceği “Mobilya Kent” yapılacak
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, kentte görev yapan basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

Deliklitepe Seyir Terası’nda düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Kılıç, yapılan ve devam eden projeler hakkında bilgi verdi.

Kılıç, ilçede 7 senelik belediye başkanlığı dönemindeki yaptığı projelerden bahsederek, ilçede proje aşamasında olan mobilya kentin 5 bin kişiye istihdam sağlayacağını söyledi.

Gaziantep'teki tüm mobilyacıları ise bir milyon 300 bin bir alanda kurulacak olan “Mobilya Kent”e getirmeyi planladıkların ifade eden Kılıç, bu projenin Türkiye düzeyinde yapılmış en güzel proje olacağını belirtti.

“Deliklitepe Seyir Terası gençlik hayalimdi”

Deliklitepe Seyir Terası’nın Oğuzeli'ne renk kattığını belirten Kılıç, “Biz, burada 7 yıldan beri yaptığımız çalışmalarımızın en son projesinin içerisinde bulunmaktayız. Deliklitepe Seyir Terası, Barak ve Oğuzeli Ovasına hakim olan bir tepedir. Deliklitepe Seyir Terası, havaalanını yukarıdan gören en yüksek alanımızdır. Tabi burası bizim gençlikten beri hayallerimizdi, buranın doğal güzelliği tarih ve kültürel yapısını daha çok değerlenmesi gerektiğine inanıyorduk. Bu benim seçim vaatlerimden bir tanesiydi. Allaha şükürler olsun bu sözümüzü gerçekleştirdik.” dedi.

“Ezogelin ve Barak Kültür Merkezi’ni geleneksel mimariye uygun yaptık”

İlçede Ezogelin ve Barak Kültür Merkezi kurduklarını ifade eden Kılıç, “Ezo gelin üstüne türküler yazılmış, filmler çekilmiş bir değerimizdi. Ezo Gelini hem ülke hem de Gaziantep düzeyinde tanıtmak için buraya Ezogelin ve Barak Kültür Merkezi kurduk. Geleneksel mimariye uygun şekilde yaptık. Bunu yaşatmak için bir Ezogelin bebek yarışması düzenledik. Yarışmada birinci olan bebeğimiz şu anda kursumuzda yapılıyor.” şeklinde konuştu.

İlçenin katma değerli ürünlerini dünyaya tanıtmak istediklerini belirten Kılıç, Ezo Gelin Çorbası başta olmak üzere Oğuzeli Nar Ekşisi ve kurutmalık sebzelerin coğrafi işaret tescil belgelerini aldıklarını da ifade etti.

“Nar ekşimizin Türkiye'de eşi ve benzeri yoktur”

İlçenin ürünlerinin katma değerlerini yükseltmek için nar atölyesi kurduklarını belirten Kılıç, “Buradaki vatandaşımızın ürettiği ürünleri de değerlendirmek istedik. Katma değerini arttıralım istedik. Buranın geçim kaynağı kurutmalık, nar ve nar ekşisi, bunun içinde bir nar atölyesi kurduk. Oğuzeli Hanımeller adı altında atölye kurduk. Burada yetişen ürünleri Oğuzeli'nin becerili kadınları üretiyor. Nar ekşisini kendimiz üretiyoruz. İddia ediyorum Türkiye'de eşi ve benzeri yoktur. Nar ekonomik değerini kaybettiği için herkes nar ağacını sökmeye başlamıştı. Bizim bu atölyeyi kurma amacımız bu ağaçların sökülmesini engellemek, ekonomik değerini arttırmaktı. Nar ve kurutmalık geçen yıla göre 2 kat arttı.” ifadelerini kullandı.

Göreve geldiklerinde ilçede sadece bir sosyal tesisin olduğunu hatırlatan Kılıç, sosyal tesis sayısını 23'e çıkarttıklarını, Oğuzeli'nde nüfusu 400'ün üstünde mahallelerde sosyal tesisi olduğunu bildirdi.

“Mobilya Kent kuracağız”

Kılıç, Oğuzeli'nin Gaziantep'e katma değer sağlayacak, vizyonuna değer katacak projeler ürettiklerini ve üretmeye devam ettiklerini belirterek ilçede “Mobilya Kent” kuracaklarını belirterek şunları söyledi:

“1 milyon 300 bin bir alanda mobilyacılar sanayi sitesi kurmayı planladık. Planlar hem ilçe hem de Büyükşehir Belediyesinden geçti. Gaziantep'teki bütün mobilyacıları buraya getirmeyi planlıyoruz. Burada yaklaşık 300 tane işletme öngörüyoruz. 3 bin ila 5 bin arasında bir iş istihdamı sağlanacak. Bu proje Türkiye düzeyinde yapılmış en güzel proje olacak. Buranın ismi ‘Mobilya Kent’ olacak. Bu sitemiz alışılagelmiş sanayi sitelerinden farklı bir yapıda olacak. Girişinde 50 bin metrekarelik bir mobilya AVM olacak.”

Kentsel dönüşümle Oğuzeli'nin çehresinin değişeceğini ifade eden Kılıç, 35 bin metrekarelik bir alanda TOKİ ile birlikte kentsel dönüşüm başlattıklarını söyledi.

Yaptıkları ve devam eden birçok projenin kendisinin gençlik hayalleri olduğunu ifade eden Kılıç, 7 yıllık görevi boyunca gençlik hayallerini gerçeğe dönüştürdüğü için sevinçli olduğunu belirtti.

Belediye başkanlarının farklı il ve ilçeden olmaması gerektiğini de sözlerine ekleyen Kılıç, ilçeye yaptığı ve devam eden projeler hakkında bilgi verdi. (İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir