• DOLAR 13.235
  • EURO 15.129
  • ALTIN 758.306
  • ...
Anketten şok bir sonuç çıktı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Gelecek seçimler şimdiden Türkiye gündeminde sıklıkla konuşulmaya başlandı. 2023 yılında gerçekleşecek seçimler için muhalefet erken yapılsın çağrısında bulunurken iktidar ise zamanı geldiğinde yapılacağını söylüyor.

Kamuoyu araştırma şirketlerinin ise seçimlere ilişkin yaptıkları anketlerden çıkan sonuçlar dikkat çekiyor. Son olarak Metropoll Araştırma Şirketi'nin yaptığı Türkiye'nin Nabzı Eylül 2021 çalışmasında aynı soruya verilen cevaplar geçen yıla göre bu yıl oldukça farklı.

YÜZDE 50 'KAZANAMAZ' DİYOR

Metropoll, "Bu Pazar Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa ve Erdoğan yeniden aday olsa sizce seçimi kazanır mı?" sorusunu sordu. Anket sonucunda ise "Seçmenin yüzde 44'ü bu pazar bir Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa ve Erdoğan yeniden aday olsa seçimi kazanacağını, yüzde 50'si ise kazanamayacağını belirtmektedir" bilgisi verildi.

Soruya cevap veren katılımcıların verdikleri cevabın grafiği ise şöyle:

tablo.jpg

Geçen aylara ve 2020 yılının Ağustos ayına göre karşılaştırmalarda ise dikkat çeken bir fark olduğu görüldü. Ağustos 2020'de kazanır diyenlerin toplamı yüzde 55,4 iken bu oran Eylül 2021'de yüzde 44,1 olarak saptandı.

Kazanamaz diyenlerin oranı ise Ağustos 2020'de yüzde 39,1 iken Eylül 2021'de bu oran yüzde 49,8'e çıktı.

Karşılaştırma tablosu ise şu şekilde:

karsilastirma-tablosu.jpg

Metropoll Araştırma Şirketi Kurucusu Özer Sencar ise bu tabloyu şu şekilde yorumladı:

"Bu Pazar CB seçimi olsa Erdoğan seçimi kazanabilir mi? Son üç ayda kamuoyu algısında dikkate değer bir değişiklik var. Kamuoyundaki algı seçim sonucunu etkileyen en önemli faktörlerden biridir."

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir