• DOLAR 17.933
  • EURO 18.41
  • ALTIN 1039.38
  • ...
Virüse yakalananların çoğu genç
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yazılı açıklama yaptı. Koca, "Bugün itibarıyla aktif vakalarımızın yüzde 50'den fazlası 30 yaş altındaki kişilerden oluşmaktadır" dedi.
Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Toplantının gündeminde salgının seyri, hastaneye yatış oranları ve 3 doz aşı yer aldı.

"Akfit vakaların yarısından fazlası 30 yaş altı"

Toplantı sonrası yazılı açıklama yapan Bakan Koca, aktif vakaların yarısından fazlasının 30 yaş altındakilerden oluştuğunu söyledi:

"Gençlerimizin daha çok hastalığa yakalanıyor olmasının ardında aşılama programımızda 18 yaş ve üzerinin öncelikli olması var. Bununla birlikte gençlerimiz aktif vakalar içinde daha yüksek oranda bulunsalar da bu durum hastaneye yatışlara ve yoğun bakıma girişlere yansımamıştır. Gençlerimiz hastalığa daha çok yakalansa da daha az hastaneye yatışa ihtiyaç duymaktadır. Ancak gençlerimiz hastalığın ailelere ve büyüklere tasınmasında rol oynamaktadır. Son 1 ay içinde vefat eden vatandaşlarımız içinde en büyük oran 70 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdadır."

"BioNTech'te 3. doza gerek yok"

Bakan Koca, BioNTech aşısında 3. doza gerek duyulmadığını belirterek şunları söyledi:

"Daha önce açıkladığımız üzere 2 doz mRNA așısı olan vatandaşlarımızın ortalama 4 ay süre önce așı oldukları dikkate alındığında halen koruyuculuğun devam ettiği değerlendirilmiştir.

Bu konuda aşı olduğu halde virüse yakalananlar üzerinden yapılan incelemelerimiz sürmektedir. Şu an için 2 doz mRNA aşısı olmuş vatandaşlarımızın 3. doz aşı olmalarını gerektiren bir durum yoktur. Inaktif aşı olmuş vatandaşlarımızın ise vakit kaybetmeden 3. doz aşılarını ister mRNA ister inaktif ası ile olmalarını bir kez daha şiddetle öneriyorum."

"Aşı ile toplum bağışıklığı sağlanmadan tedbirlerin gevşetilmesi mümkün değildir"

Günlük vaka sayılarının kritik bir yük olduğunu vurgulayan Koca, toplumsal bağışıklığın aşı ile sağlanacağını söyledi:

"Vaka sayılarının günlük 28-30 bin bandında seyrediyor olması on günlük zaman dilimi için yaklaşık aktif 300 bin vakaya karşılık gelmektedir. Mevcut aktif vakaların genç olması sağlık sistemini zorlamıyor olsa da halen yüksek sayıda enfekte olmuş kişinin bulunması kabul edilebilir değildir.

Aşı ile toplum bağışıklığı sağlanmadan tedbirlerin gevşetilmesi mümkün değildir. Aşı ile toplum bağışıklığını elde etmenin de en hızlı yolu en kısa sürede aşı olmaktır. Lütfen vakti gelen aşısını olsun. Eksik aşılı kimse kalmasın. Bu süre zarfında da temel koruyucu üç tedbirimiz olan maske, mesafe ve temizlik kurallarına tavizsiz uymalıyız. Bağısıklık elde edene kadar maske ve mesafe vazgeçilmez koruyucularımızdır."

Bu haberler de ilginizi çekebilir