• DOLAR 13.414
  • EURO 15.159
  • ALTIN 792.23
  • ...
Yolları yapılmayan mahalle sakinleri durumdan şikayetçi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Merkez Bağlar ilçesine bağlı kırsal Kırkkoyun Mahallesinin 7 mezrasından 5'inin yolu asfaltlanırken diğer 2 mezranın yıllardır çakıllı olarak bekletilmesine tepki gösteren Ürkmez (Tendê) ve Hasanağa (Hesen Axa) mezrası sakinleri, özellikle kış mevsiminde ulaşım alanında zorluk çektiklerini söyledi.

 

Ürkmez Mezrası sakinlerinden Kadir Yılmaz, yollarının bozuk olmasından dolayı ulaşımda yaşadıkları sıkıntıları dile getirerek, "Yolumuz bozuk, araç gelene kadar perişan oluyoruz, çok geç geliyor. On dakikada gelmesi gerekirken bir saatte geliyor. Daha önce yetkililere söyledik ama yolu yapmadılar. Asfalt olsaydı daha hızlı gider gelirdik. Yol bozuk olduğu için toz duman altında kalıyor, astım hastası olduğumdan nefesim kesiliyor." dedi.

Kadir Yılmaz

"Yolumuz hem tozlu hem de ulaşımı sıkıntılı"

Yaklaşık 45 haneden oluşan mezranın şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta olduğu bilgisini paylaşan Murat Alanbay, "Yolumuz bir yere kadar asfaltlı, 8-10 kilometresi kötü ve bozuk. Hem tozlu hem de ulaşımı sıkıntılı. Kayınbabam ağır hasta bazen günde bir bazen ise haftada 2-3 kez hastaneye götürmek zorunda kalıyoruz, yarım saatte gitmemiz gereken yol çok daha uzun sürüyor. Mahallede başka yaşlı ve hastalarda var. Yıllardır yetkililere dilekçeyle bildiriyoruz ama kimse bugüne kadar yardımcı olmadı." ifadelerini kullandı.

Murat Alanbay

Alanbay, "Özellikle seçim dönemlerinde 'gelir yaparız, hallederiz, düzeltiriz' diyorlar ama şu ana kadar kimse gelip yapmadı. Bu bozuk yola 2 mahalle bağlı muhakkak ki öbür mahallenin de hastası, taziyesi, misafiri var. Sadece hastaya veya hastalara bağlayamayız, herkes gibi bizde iyi bir yolda gidip gelmeyi hakkediyoruz. Özellikle bu mahallenin yolunun yapılmamasına bir anlam veremiyorum. Bir an önce bu yolu yapmalarını istiyoruz." şeklinde konuştu.

Mustafa Çam

"Bozuk olan yol yüzünden aracıma geçen gün 2 bin 500 TL masraf yaptım"

Mezralarının 35 haneden oluştuğunu ifade eden Hasanağa Mezrası sakinlerinden Mustafa Çam, söz konusu yol üzerinde 2 mahallenin olmasına rağmen yollarının bozuk olduğunu ve tüm çabalarına rağmen ilgili makamların duyarsız kaldığını belirtti.

Çam, "Geçen sene kışın büyükşehir belediyesinden geldiler 4-5 kamyon çakıl döküp gittiler. Arabalarımız hep bozuluyor, sadece kendi arabama bu yol yüzünden geçen gün 2 bin 500 TL masraf yaptım. Asfalt dökseler çok iyi olur. 2-3 defa 'programımızda var yapacağız' dediler ama zamanı gelince de 'programımızda böyle bir şey yok' diyorlar. Yazın toz, kışın ise her yer çamur oluyor. Mahallemizde okul olmadığından taşıma sistemindeki servis araçları rezillik içinde gidip geliyor, bazen çamurdan dolayı yolda kalıyor. Sağlık ocağımız olmadığı için şehre gitmek zorunda kalıyoruz ama o da bize uzak, yani hiçbir iş düzgün ilerlemiyor." diyerek sitem etti.

Necim Çam

Yol sorunlarının 30 yılı aşkın süredir devam ettiğine dikkati çeken Necim Çam, "Sorunumuz yolun bozuk olması ve kimsenin yapmaması. 20-30 yıldan fazladır bu yol böyle. Belediyenin başına kim geldiyse yapmadı. Artık nereye gidelim kime müracaat edelim, bilemiyoruz. Ne sesimiz kimseye ulaşıyor ne de kimse biliyor. Yolumuzun yapılmasını istiyoruz." dedi.

Memduh Çam

"Oluşan tozdan hastalarımız olumsuz etkileniyor"

Duruma tepki gösteren Memduh Çam ise şunları söyledi:

Diyarbakır Hasanağa mahallesinde oturuyorum. Yollardan sıkıntılıyız çok mağduriyet yaşıyoruz. Hangi dönemde belediyelere müracaatta bulunduysak 'yolunuzu yaparız' dediler ama yapmadılar. Bu yol üzerinde bulunan 2 mahallede yaklaşık olarak 100-115 hanemiz var ve 500-550 arası bir nüfusa sahibiz, bu yolların yapılmasını rica ediyoruz. Yolun mahalle içinden geçmesi hasebiyle sağlık açısından sıkıntı oluşturmakta. Araç geçtiğinde toz oluşuyor ve mahallede hastalar ve çocuklar olumsuz etkileniyor.

Çam, "Türkiye geneline baktığımızda her yer asfalt ya da parke. Özellikle bu Karacadağ bölgesinde bulunan Ürkmez ve Hasanağa mahallesi sahipsiz bırakılmış durumda. Kimse herhangi bir müdahalede bulunmuyor. Bütün mahallelerin asfaltı yapılmışken bizim mahallelerin asfaltlama çalışmasının neden yapılmadığını anlamakta zorluk çekiyoruz. Yetkililerden talebimiz bir an önce yolumuzun yapılması." şeklinde konuştu.

Konuya ilişkin bilgisine başvurulan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden açıklama yapılmadı. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir