• DOLAR 17.933
  • EURO 18.41
  • ALTIN 1039.38
  • ...
İngiltere ile 'Afganistan İslam Emirliği' arasında üst düzey görüşme
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Taliban'ın ilan ettiği 'Afganistan İslam Emirliği' yetkilileri, İngiltere'nin Afganistan özel temsilcisiyle görüşmeler gerçekleştirdi.

Bugün ülkenin başkenti Kabil'de düzenlenen görüşmelerden ilki, İngiltere Başbakanlığı'nın Afganistan Özel Temsilcisi Simon Gass ile, 'Afganistan İslam Emirliği' Başbakan Yardımcıları Molla Birader Ahund ve Mevlevi Abdusselam Hanefi arasında gerçekleşti.
Simon Gass, daha sonra ise 'Afganistan İslam Emirliği' Dışişleri Bakanı Emirhan Muttaki ile görüştü.
Görüşmeye dair açıklama, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdulkahhar Belhi tarafından sosyal medya üzerinden yapıldı.

 

"Hükümetimizi zayıflatmaya çalışmayın"

Belhi, görüşmede taraflar arası diplomatik ilişkilerin başlatılmasının gündeme geldiğini ifade etti.
Bunun yanı sıra Afganistan'a hukuki olarak ve insani yardım için giren tüm İngiliz vatandaşlarına güvenlik güvencesi verildiğinin altı çizildi.
İngiliz temsilci Gass, Başbakan Boris Johnson'un mevcut koşulları da göz önüne alarak, 'Afganistan İslam Emirliği' ile ilişkiler kurmaya çalıştığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Muttaki, İngiliz tarafının iş birliği ve ilişkiler konusunda olumlu adımlar atması gerektiğini kaydetti. Muttaki ilişkilerde yeni bir sayfanın açılması gerektiğini, geçmişe göre güvenliğin arttığını ve Afgan topraklarından hiçbir dış ülkeye zarar verilmediğini söyledi. Muttaki, diğer ülkelerden de, mevcut hükümeti zayıflatmaya çalışmamalarını beklediklerini sözlerine ekledi.

Bu haberler de ilginizi çekebilir