• DOLAR 31.036
  • EURO 33.767
  • ALTIN 2025.901
  • ...
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük kitap fuarı düzenlenecek
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezinde yarın açılışı yapılacak olan fuar 10 Ekime kadar devam edecek. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en kapsamlı kitap fuarında 105 yayın evi ve 28 yazar katılacak.

Kitap fuarı açılışı öncesinde Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, fuarın düzenleneceği merkezde basın toplantısı düzenlendi.

 

Toplantıda açıklamalarda bulunan Tahmazoğlu, “Kitap Hayattır, Hayat Kitaptır” temasıyla 8 gün sürecek kitap fuarı düzenleyeceklerini söyledi.

Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezinde düzenlenecek kitap fuarına 105 yayın evi ve 28 yazarın katılacağını belirten Tahmazoğlu, fuara Milli Eğitim Bakanlığı, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesinin destek verdiğini ifade etti.

Kitap günleri fuarına tüm kitapseverleri davet eden Tahmazoğlu, “Yazıları ve kitaplarıyla düşünce dünyamıza yön veren yazarlar, sanatçılar, akademisyenler, ülkemizin kültür gündemini belirleyen önemli yayınevleri bu büyük kitap ve kültür şöleninde bir araya gelecekler. Kitapların büyülü dünyasına kaybolacağınız muhteşem bir kitap festivalinin hazırlıklarını tamamladık. 105 yayınevimiz, birbirinden değerli 28 yazarımızı fuarımızda ağırlayacağız. Kitaplarını okuduğunuz yazarlarla söyleşi ve imza günlerinde bir araya geleceğimiz 02-10 Ekim tarihilerinde Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi’nde Kitap Günleri Fuarı’nı başlatıyoruz. Yarın saat 11.00’da açılışımız olacak.” dedi.

Gaziantep’in medeniyetler beşiği olan kadim bir şehir olduğunu ifade eden Tahmazoğlu, “Şahinbey ise Gaziantep’in gözbebeği. Bu şehre yaraşır nesillerin yetişmesi amacıyla kitaba yatırım yapmak çok önemli. Okuyan, düşünen ve üreten bir nesil ancak kitapla mümkündür. Bu sebeple göreve geldiğimiz günden bu yana çocuklarımıza ve gençlerimize 8 milyonu aşkın sayıda kitap hediye ettik. Sosyal belediyecilik anlayışımız gereğince fenni yatırımlarımızın yanı sıra kültürel, sosyal ve sportif yatırımları çok önemsiyoruz. Bu şehirde yaşayan yediden yetmişe her vatandaşımızı kitapla ve yazarla buluşturmak için Şahinbey Kitap Günleri’ni organize ettik.” ifadelerini kullandı.

Eğitim için yaptıkları yatırımları anlatan Tahmazoğlu, “198 gençlik merkezi ve sosyal tesisimiz ile yaptığımız 5 okul ve yurtla eğitime maddi desteğimiz devam ediyor. Pandemi döneminde 52 bin gencimize tablet dağıttık. Türkiye’de en çok tablet dağıtan belediye olduk. 40 bin öğretmen ve öğrencimize TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi aboneliği yaptık. 5 yıldır öğrencilerimize karne hediyeleri olarak spor ayakkabısı dağıtıyoruz. Şu ana kadar 725 bin spor ayakkabısı hediye ettik. Başarılı, 6 tane takdir belgesi alan her öğrencimize bisiklet hediye ediyoruz. Şu ana kadar 20 bin tane hediye ettik, 20 bin tane daha da hediye edeceğiz. Başarılı öğrencilerimize 20 bin kol saati hediye ettik. Tarihimizi öğrenmek adına ‘Gaziler Diyarından Şehitler Diyarı Projesi’ kapsamında 111 bin öğrencimizi Çanakkale’ye götürdük. Öğrenci ve öğretmenlerimize kitap setleri hediye ettik. Anaokulu öğrencilerimize boya seti hediye ettik.” şeklinde konuştu.

Fuar nedeniyle 50 bin öğrenciye 40 TL’lik hediye çeki hediye edeceklerini belirten Tahmazoğlu, yayınevlerinin de öğrencilere kitapları yüzde 45-50 oranında indirim yapacağını bildirdi.

Tahmazoğlu, Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi karşısında büyük bir kütüphane yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Türkiye’de nitelikli kütüphanecilerin yetişmediğini belirten Tarihçi-Yazar İlber Ortaylı da, “Güzel kütüphaneler kurarsak, bütçelerini ayırırsak ve kitap okunmasını teşvik edersek, bu işin bir anlamı olur. Yoksa kütüphane yapıyorlar, içine kimi tayin ediyorsun, etrafında nasıl bir cemiyet oluşuyor? Her peynir aynı şekilde küf tutmaz. Küfün iyisini tutacak, bir de kötüsünü peynir vardır. Gayet hoş kütüphane binası yapan, buna gayret eden kitap fuarı gibi organizasyonları tertip eden kültür müesseselerinin kuruluşuna yardım eden, insanları sokağa ve yalnızlığa bırakmadan bir arada toplayanlar çok takdirle bakıyorum. Türkiye’de bu işleri hiçbir yerde merkezi hükümet yapamaz. Onu ancak belediyeler yapar. O bakımdan Şahinbey Belediyesi ve Eskişehir Odunpazarı Belediyesi gibi belediyeleri fevkalade takdir ediyorum.” şeklinde konuştu.

Toplantıda, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Arif Özaydın, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Türkay Dereli, Şahinbey İlçe Kaymakamı Tahir Şahin ve Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe de kitap ve fuarların önemine binaen kısa birer konuşma yaptılar. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir