• DOLAR 13.512
  • EURO 15.347
  • ALTIN 800.445
  • ...
Kiryakos Miçotakis: Doğu Akdeniz'deki gerginliğin, kimseye faydası olmayacak
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 


"Doğu Akdeniz'deki gerginliğin, kimseye faydası olmayacağını Türkiye'nin anladığına inanıyorum"
Miçotakis, Türkiye-Yunanistan ilişkilerini değerlendirirken, "Sakin bir yaz geçireceğimizi öngörmüştüm, neden sakin bir sonbahar, sakin bir güz de geçirmeyelim? Doğu Akdeniz’deki gerginliğin sonuçta kimseye faydası olmayacağını Türkiye’nin anladığına inanıyorum." diye konuştu.
İklim krizi, sığınmacı sorunu gibi ortak sorunlarda Türkiye ile iş birliği yapılabileceğini belirten Miçotakis, ekonomik iş birliğinin de iyi komşuluk ilişkileri ve saygı çerçevesinde mümkün olduğunu kaydetti.

"bazı konularda karşılıklı geri adım atılmasını gerektiren anlaşmalar yapılabilir"
Miçotakis, Doğu Akdeniz’deki ve Ege’deki sorunların çözümü için tek yolun uluslararası hukuk olduğunu dile getirerek, “Biz İtalya ve Mısır örneğinde, bu tür anlaşmalar yapılabileceğini gösterdik. Açıkça söyleyeceğim, sonuçta herkesin faydasına olacak çözümleri başarabilmemiz için bazı konularda karşılıklı geri adım atılmasını gerektiren anlaşmalar yapılabilir.” diye konuştu.

"Türkiye ile silahlanma yarışına girme niyetim yok"
Yunan Silahlı Kuvvetlerinin modernleşmesi gerekliliğini vurgulayan Miçotakis, "Türkiye ile bir silahlanma yarışına girme niyetim hiç yok." ifadesini kullandı.
Miçotakis, Avrupa Birliği (AB) Konseyinin, Doğu Akdeniz’e ilişkin aldığı kararların, Doğu Akdeniz’deki ilişki çerçevesini Avrupa prizması içerisine soktuğunu ve Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin Türkiye-AB ilişkisine dönüştüğünü öne sürdü.

Kaynak: En Son Haber

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir