• DOLAR 12.369
  • EURO 14.009
  • ALTIN 713.051
  • ...
ABD ordusu ve istihbaratından "katledilen siviller konusunda" karşılıklı suçlama
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

İşgalci ABD ordusu, başkent Kabil'de, 29 Ağustos'ta insansız hava aracıyla (İHA) düzenlediği saldırıda, aynı aileden 7'si çocuk 10 sivili katletti.

Saldırıdan 48 saat önce hassas bir istihbarat aldıklarını ve bahsi geçen evde DAİŞ planlayıcılarının bulunduğu öne süren işgalci ABD, söz konusu kişilerin havaalanına roketlerle saldırı düzenleyebileceklerini iddia etti.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, daha sonra yaptığı açıklamada, katledilenlerin hepsinin sivil olduğunu belirterek özür diledi.

McKenzie, "Söz konusu saldırıda 7'si çocuk 10 kadar sivilin öldüğü sonucuna vardık. Dahası bu saldırının hedefindeki araçtakilerin ya da ölenlerin IŞİD-H ile bir bağlantısı yok ya da ABD güçlerine doğrudan bir tehlike arz etmiyor." ifadesini kullandı.

McKenzie, Kabil'deki saldırıyı alınan acil istihbarat üzerine gerçekleştirdiklerini iddia etti. Özellikle de saldırıdan 36 saat önce 60 farklı yerden saldırı istihbaratı aldıklarını belirten McKenzie, bu istihbarat bilgilerinde en fazla tekrar eden parçanın ise DAİŞ örgütünün beyaz bir Toyota Corolla araç kullanacağı olduğunu dile getirmişti.

McKenzie'nin bu açıklamalarından sonra ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), saldırıdan hemen önce saldırı alanında sivillerin bulunduğu konusunda orduyu uyardıklarını ileri sürdü.

CIA kaynaklarından orduyu uyardıklarına dair bilgi sızmasının, ordu ile istihbarat arasında bu saldırı konusunda bir gerilim olduğunu gösterdiği ifade edildi. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir