• DOLAR 32.218
  • EURO 35.285
  • ALTIN 2521.268
  • ...
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Temel gıda maddelerinden önemli protein kaynağı olan ve kahvaltı sofralarından eksik edilmeyen yumurtanın fiyatı son aylarda tekrar yükselişe geçti.

 

En ucuz protein kaynağı yumurtanın fiyatı son günlerin en çok konuşulan konusu. Yumurta fiyatları geçen seneye oranla yüzde 100’ün üzerinde arttı. Batman’da kimi markette 30’lu bir koli yumurta 25-30 lira arasında satılıyor.

Yumurta fiyatlarındaki artışı ham madde fiyatlarındaki artışa bağlayan sektör temsilcileri, hayat pahalılığının yumurta fiyatlarına da yansıdığını kaydetti. Vatandaşların eskiye nazaran daha az yumurta tüketmeye başladığını belirten sektör temsilcileri, bu durumun herkesi olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

“Yumurta üreticilerinin maliyeti yükseldi”

Yumurta fiyatlarındaki artışın giderlerin artmasından kaynaklığını ifade eden yumurta satıcısı Halil İbrahim Atsan, “3 yılıdır babam ile beraber yumurta sektöründe çalışıyoruz. Yumurta günlük hayatta tüketilen bir temel besin maddesidir. Kahvaltı, yemeklerde, pasta ve tatlılarda kullanılan bir üründür. Özellikle okula giden çocukların tükettiği bir besin maddesidir. Yumurta işine başladığımızda yumurta fiyatları 10 ile 15 lira arasındaydı. Yıl içinde 20 liraya çıktığı ve 5 liraya düştüğü de oluyordu. Son bir yıldır 15 liranın üstünde satılıyor. Nedeni ise gider fiyatlarının yükselmesidir. Buğday ve mısır fiyatlarının yükselmesi çiftlik sahiplerinin masraflarını karşılamıyor.” ifadelerini kullandı.

Halil İbrahim Atsan

“Halk artık yumurta alamıyor”

15 gün öncesine kadar 30’lu yumurta kolisini 17-18 liraya sattıklarını ifade eden Atsan, artış nedeniyle yumurta tüketiminin düştüğünü belirterek şöyle dedi:

“Son zamanlarda yumurtanın ülke dışına ihraç edilmesi fiyatların yükselmesine neden oldu.  İhracat olmadığı zaman piyasada yumurta çoğalıyor ve fiyatlar düşüyor. Şu anda market raflarında yumurtanın kolisi 25 ila 26 lira arasında değişiyor. Yumurta fiyatları büyüklüğüne göre değişiyor. Fiyatlar 22-23 liradan 27 liraya kadar çıkabiliyor. Esnaf olarak yumurta fiyatlarının düşürülmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü halk yumurta alamıyor artık. Yumurta fiyatı 20 liranın üstüne çıktığında insanlar yumurta alamıyor. Yetkililere çağrımız yumurta fiyatlarına müdahale etsinler. Bu böyle devam ederse miller artık yumurta alamayacak. Yumurta tüketimi olmayınca da bazı çiftlikler kapanmak zorunda kalacaktır.”

İsmail Sirek

“Yumurta fiyatı düşürülmeli”

Artan yumurta fiyatlarına karşı ne yapacaklarını bilemediklerini ifade eden vatandaş İsmail Sirek, “Şu anda yumurta fiyatları gerçekten çok yüksek. Millet artık yumurta alamıyor. Önceden 15-16 liraya aldığımız yumurta şu an marketlerde 28 ile 30 lira arasında satılıyor. Okullar da açıldı. Millet çocuklarına nasıl yumurta alacak bilemiyoruz. Yetkililere çağrımız vatandaşa yardımcı olsunlar ve yükselen yumurta fiyatlarını düşürsünler.” ifadelerini kullandı.

Samir Heylem 

“Ayda 3 koli yerine şu anda 1 koli yumurta alabiliyorum”

Ayda 3 koli yumurta alırken şu anda anca bir koli alabildiklerini söyleyen bir diğer vatandaş Samir Heylem ise şunları söyledi:

“Bakkal ve marketlerde yumurtanın kolisi 29-30 civarında satılıyor. İş yerimizin yanında bulunan toptancı komşumuz sağ olsun bize 23 liraya vererek yardımcı oluyor. Geçen sene bir koli yumurtayı 9-10 liraya alıyorduk. Şu anda 29-30 liraya çıkmış. Yumurta çok vitaminli olduğu için çocuklar her gün tüketmesi gerekiyor. Yumurta önemli bir besin maddesi olduğu için yetkililerden fiyatları düşürürlerse çok iyi olur.”(İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız