• DOLAR 9.615
  • EURO 11.238
  • ALTIN 554.27
  • ...
Kan Bağış Uzmanı Küçükkaya: Kan bağışında bulunmak insani bir davranıştır
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Coronavirus (Covid-19) salgını dolayısıyla kan stoklarında büyük oranda azalma görülmesiyle birlikte Kızılay, birçok ilde olduğu gibi Bingöl'de kan bağışı kampanyası düzenliyor.

 

Konuyla ilgili İLKHA muhabirine açıklamalarda bulunan Güneydoğu Anadolu Bölgesi Kan Bağış Uzmanı Yunus Küçükkaya, hastaların mağdur olmaması için halkın kan bağışı hususunda duyarlı olması gerektiğini belirti.

Güneydoğu Kan Bağış Merkezi olarak 6 il ve ilçelerinde hizmet verdiklerini söyleyen Küçükkaya, "Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak ve Bingöl il ve ilçelerinde, kan bağış faaliyetlerini düzenliyoruz. Bu altı il ve ilçedeki 48 tane özel ve devlet hastanesinin kan ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Bu hastanelerdeki kan ihtiyaçlarını duyarlı vatandaşlarımızın bağışlayacağı kanlarla karşılıyoruz." dedi.

"Kan bağışında bulunan kişiler adına fidan dikiyoruz"

Kan bağışının insani bir davranış olduğunu vurgulayan Küçükkaya, "Kan kaynağı sadece insandır, başka bir alternatifi yok ve hayati bir sıvıdır, başka bir yerde alma şansımız yok. Bu nedenle herkesin duyarlı olması gerekir. İnsanların içinde bir korku var, kan versem rahatsız olur muyum diye, buraya geldiği vakit doktorumuz muayeneden geçiriyor. Kişiye herhangi bir zararı yoksa ve aldığımız kan hastaya bir faydası olacaksa ona göre kan alıyoruz. Korkulacak bir durum yok. İnsanların çekinmemesi gerekir. Aldığımız kanlar 3’e ayrılıyor. Bunlar 3 ayrı hastanın ihtiyacını karşılıyor. Şöyle bir kampanyamız var: Kan bağışında bulunan vatandaşların adına bir fidan dikiyoruz." ifadelerini kullandı.

30 Ağustosa kadar Bingöl’de hizmet vereceklerine değinen Küçükkaya, "Kan insan için hayati bir ihtiyaçtır. Bugün biz bağışlarız, yarın bizim ihtiyacımız olabilir. O yüzden duyarlı olunmalı, birbirimize yardımcı olmalıyız." dedi.(İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir